În perioada 3-6 august, reprezentativa României formată din juniori născuți în anul 2000 va participa la Memorialul „Costin Laurean”, în cadrul Academiei de Sport Târgu Mureș.

La această competiție mai participă alte 5 echipe: ASA Târgu Mureș, Centrul Național de Pregătire Timișoara, Zalaegerszeg (Ungaria), Ardealul Cluj și Academia Miercurea Ciuc. Participantele au fost împărțite în două grupe de câte trei, meciurile pentru clasamentul final al turneului urmând a se disputa în ultima zi, duminică, 6 august.

Această acțiune va fi prima în calitate de selecționer a lui Florin Bratu (foto), cel care a preluat naționala U18 în luna iulie. „Pentru mine este o bună oportunitate să îi văd la lucru pe acești tineri jucători, să pun în aplicare diferite strategii și să încep să formez un grup competitiv înaintea debutului în calificările de anul viitor”, a spus tehnicianul în vârstă de 37 de ani.

Lotul României U18 pentru turneul de la Târgu Mureș este următorul:

Portari: Norbert Becze (FK Csikszereda Miercurea Ciuc), Andrei Cristea (Gaz Metan)

Fundași: Levent Oltay (Dinamo), Alexandru Sabangeanu (Academia Gheorghe Hagi), Kristof Pal (Ardealul Cluj), Tamas Becze (FK Csikszereda Miercurea Ciuc), Darius Țiereanu (Centrul Național de Pregătire Timișoara / LPS Banatul), Denis Giosu (FC Bari), Mihai Demici (Dinamo), Sebastian Ignat (FC Voluntari)

Mijlocași: Sorin Șerban (Viitorul Ulmeni), Paul Szecui (FCSB), Robert Ion (Regal Sport), Călin Tudor (SSV Regensburg), Valentin Mihăilă (CSU Craiova), Ovidiu Horșia (Centrul Național de Pregătire Tg. Mureș / Kinder Sg. de Mureș), Marian Manea (Wuppertal SV)

Atacanți: Cătălin Măgureanu (Dinamo), Norbert Barta (FK Csikszereda Miercurea Ciuc), Nandor Tamas (FK Csikszereda Miercurea Ciuc), Alex Pop (Academia Gheorghe Hagi), Alex Talpoș (Centrul Național de Pregătire Timișoara / FC Bihor)

Programul turneului:

Joi, 3 august
România U18 - Academia Miercurea Ciuc, ora 18:00, Teren 2

Vineri, 4 august
Tricolor11 Timișoara - Zalaegerszeg, ora 10:00, Teren 1
Ardealul Cluj - România U18, ora 18:00, Teren 2
ASA Tg. Mureș - Tricolor11 Timișoara, ora 18:00, Teren 1

Sâmbătă, 5 august
ASA Tg. Mureș - Zalaegerszeg, ora 10:00, Teren 2
Ardealul Cluj - Academia Miercurea Ciuc, ora 10:00, Teren 1

Duminică, 6 august
Meciul pentru locurile 5-6, ora 9:00, Teren 2
Meciul pentru locurile 3-4, ora 10:15, Teren 1
Meciul pentru locurile 1-2, ora 11:30, Teren 2

SHARE: