Reprezentativa Under 19 a României a fost învinsă de Ucraina, scor 1-2, în finalul meciului decisiv pentru calificarea la EURO. Tricolorii au încheiat partida cu doi oameni mai puțin pe teren, în urma eliminărilor lui Moruțan și Neciu.

Ucraina U19 - România U19 2-1 (Moruțan 77', Bondarov 90+2'/ Safranov 84')

Olimpiu Moruțan a fost eliminat după ce a deschis scorul, în minutul 77, în urma cumului de cartonașe galbene. Iar în prelungiri, în minutul 90+5, Neciu a văzut și el al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.

UPDATE | Echipele de start

1.Vlad – 2.Haruț, 5. Screciu, 6. Dulca, 4. Neciu – 14. Băluță, 15. Lazăr (20. Merloi 88') – 8. Moruțan, 7. Dragomir-cpt., 10. Mățan (11. Micovschi 63')  - 9. Sîntean (19. Moldoveanu)

Rezerve: 12. Constache, 13. Boboc, 16. L. Gheorghe, 17. Drăguș, 18. Trușescu

Echipa Ucrainei : 1.Kucheruk – 5.Mykolenko, 2. Bondar-cpt., 22. Snurnitsyn – 3. Safranov, 15. Dryshliuk , 8. Khakhlov, 9. Korniienko – 21. Kashchuk, 10, Buletsa, 11. Supriaha

Rezerve: 12. Kozhukhar, 4. Veremiienko, 6. Chekh, 7. Kulakov, 16. Musolitin, 18. Kozyrenko, 19. Remeniuk, 20. Avramenko

UPDATE 12:30 | Fostul internațional român și actualul manager sportiv al lotului Under 21, Mirel Rădoi, le-a transmis un mesaj de încurajare tricolorilor U19 

Partida dintre cele două selecționate de juniori se va juca pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploieși și va fi transmisă live pe pagina de facebook a echipei naționale, pe canalul de YouTube FRF TV și pe canalele TV Digi Sport și Pro X.

Accesul la partida Ucraina - România este gratis, în baza unui tichet cu valoare zero care poate fi procurat de la casele de bilete ale stadionului. 

Celălalt meci al grupei, dintre Suedia și Serbia, se va disputa la Centrul Național de Fotbal Buftea, începând cu ora 15:00. 

Clasamentul Grupei 4 după disputarea primelor două meciuri:

1.ROMÂNIA - 6p (6-1)

2. Ucraina - 4 p (2-1)

3. Suedia - 1p (1-2)

4.Serbia - 0p (1-6)

Selecționerul Adrian Boingiu a convocat 21 de jucători pentru Turul de Elită:

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Alexandru Costache (Concordia Chiajna), Marian Aioani (Chindia Târgoviște)

Fundași: Vladimir Screciu (CS U Craiova), Tudor Băluță (FC Viitorul), Constantin Dima (Sepsi Sf. Gheorghe), Robert Neciu (FC Viitorul), Andrei Trușescu (AS Roma/Italia), Denis Haruț (ACS Poli Timișoara)

Mijlocași: Vlad Dragomir (Arsenal FC/Anglia), Radu Boboc (FC Viitorul), Marco Dulca (Swansea/Țara Galilor), Rareș Lazăr (CS Mioveni), Liviu Gheorghe (Dinamo București), Claudiu Micovschi (Genoa FC/Italia), Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), Alexandru Mățan (FC Viitorul), George Merloi (Rennes/Franța)

Atacanți: Denis Drăguș (FC Viitorul), Andrei Sîntean (Slavia Praga/Cehia), Robert Moldoveanu (Dinamo București)

Doar locul 1 merge la Euro

La turneul final programat în Finlanda, în perioada 16-29 iulie 2018, se califică selecționatele care câștigă cele 7 grupe de la Turul de Elită.

Tragerea la sorți pentru faza grupelor din cadrul turneului final va avea loc pe 30 mai în Vassa, Helsinki. 

SHARE: