Reprezentativa Under 21 a României va întâlni Bulgaria pe 11 octombrie, de la ora 18:00, la Stara Zagora, în ultimul meci din preliminariile Euro 2017. Tricolorii mai au șanse teoretice de a prinde un loc de baraj, acolo unde merg doar cele mai bune patru echipe clasate pe locurile secunde. Momentan, echipa noastră se află pe ultimul loc în această ierarhie a pozițiilor secunde.

Lotului convocat de Cristian Dulca i s-a alăturat Silviu Balaure (Astra), care l-a înlocuit pe Andrei Ivan (CSU Craiova), jucător cu probleme medicale.

Cei 18 jucători pe care selecționerul României U21 va miza la partida cu Bulgaria sunt:

Portari: Valentin Cojocaru (FC Crotone), Relu Stoian (Juventus București)

Fundași: Robert Hodorogea (FC Viitorul), Bogdan Țîru (FC Viitorul), George Miron (FC Botoșani), Ionuț Nedelcearu (Dinamo), Vlad Olteanu (Dinamo)

Mijlocași: Iulian Cristea (Gaz Metan Mediaș), Ovidiu Popescu (FC Steaua București), Dragoș Nedelcu (FC Viitorul), Claudiu Bumba (Hapoel Tel Aviv), Răzvan Grădinaru (Concordia Chiajna), Andreas Calcan (Willem II Tilburg), Mihai Căpățână (FC Voluntari), Alin Manea (CSU Craiova), Silviu Balaure (Astra)

Atacanți: Daniel Popa (Dinamo), Alexandru Tudorie (FC Steaua București)

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017

2015
31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria 0-2, Luxemburg - Țara Galilor 1-3
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA 2-3, Bulgaria - Luxemburg 3-0
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA 0-1, Danemarca - Țara Galilor 0-0, Bulgaria - Armenia 2-0
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria 1-0, Armenia - Luxemburg 1-1
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca 0-3, Țara Galilor - Armenia 2-1
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA 1-1, Danemarca - Armenia 2-0

2016
25 martie: Bulgaria - Țara Galilor 0-0, Luxemburg - Danemarca 0-1
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor 2-1, Luxemburg - Bulgaria 0-0, Armenia - Danemarca 1-3
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg 4-0, Țara Galilor - Danemarca 0-4
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA 3-1, Țara Galilor - Luxemburg 1-1, Armenia - Bulgaria 0-1
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca 0-3, Luxemburg - Armenia 1-0
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg

Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia. 

SHARE: