Tricolorii Under 21 s-au reunit duminică la Centrul Național de Fotbal de la Buftea, unde vor sta în cantonament până miercuri, 30 august, când e programată plecarea în Bosnia-Herțegovina.

Marți, 29 august, de la ora 11:00, selecționerul Daniel Isăilă a condus o ședință de pregătire intensă la care au participat toți jucătorii. Antrenamentul a durat aproximativ 90 de minute și s-a lucrat intens din punct de vedere tactic. La final, tricolorii au exersat și fazele fixe, iar apoi o parte dintre ei s-au distrat puțin jucând X și 0 pe gazon.

La Zenica, pe 1 septembrie, de la ora 18:00 (ora României), selecționata pregătită de Daniel Isăilă va disputa al doilea meci din Grupa 8 de calificare la Euro 2019. Apoi, pe 5 septembrie, la Ovidiu, la ora 19:00, pe stadionul FC Viitorul, tricolorii vor întâlni Elveția.

LOTUL CONVOCAT DE DANIEL ISĂILĂ PENTRU CELE DOUĂ PARTIDE

Portari: Ionuț Radu (Avellino), Relu Stoian (Juventus București), Cătălin Cabuz (AFC Hermannstadt);
Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (FC Dinamo), Alexandru Pașcanu (Leicester City), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Andrei Radu (Aris Limassol), Florin Ștefan (Juventus București);
Mijlocași: Dragoș Nedelcu (FCSB), Dennis Man (FCSB), Marius Chelaru (CSM Poli Iași), Marco Dulca (Swansea), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Mihai Dobre (Bournemouth), Valentin Costache (FC Dinamo), Ianis Hagi (ACF Fiorentina), Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), Alexandru Cicâldău (FC Viitorul);
Atacanți: Adrian Petre (Esbjerg), George Pușcaș (Benevento Calcio), Florinel Coman (FCSB).

Listă adițională: Denis Ciobotariu (Chindia Târgoviște), Doru Dumitrescu (FC Viitorul), Silviu Balaure (AFC Astra).

CLASAMENT GRUPA 8

1  Bosnia-Herțegovina 2 1 0 1 6:1 3
2  România 1 1 0 0 2:0 3
3  Elveția 1 1 0 0 1:0 3
4  Portugalia 0 0 0 0 0:0 0
5  Țara Galilor 0 0 0 0 0:0 0
6  Liechtenstein 2 0 0 0 0:8 0

S-AU JUCAT
28.03.2017 Bosnia-Herțegovina - Liechtenstein 6-0
13.06.2017 Liechtenstein - ROMÂNIA 0-2
13.06.2017 Elveția - Bosnia-Herțegovina 1-0

PROGRAM
01.09.2017 Bosnia-Herțegovina - ROMÂNIA, Elveția - Țara Galilor
05.09.2017 ROMÂNIA - Elveția, Portugalia - Țara Galilor
05.10.2017 Liechtenstein - Țara Galilor
06.10.2017 Elveția - ROMÂNIA
10.10.2017 Liechtenstein - Elveția, Bosnia-Herțegovina - Portugalia
10.11.2017 ROMÂNIA - Portugalia, Țara Galilor - Bosnia-Herțegovina
14.11.2017 Țara Galilor- ROMÂNIA, Portugalia - Elveția 
23.03.2018 Bosnia-Herțegovina - Țara Galilor, Portugalia - Liechtenstein
27.03.2018 Elveția - Portugalia, Liechtenstein - Bosnia-Herțegovina
07.09.2018 Portugalia - ROMÂNIA, Bosnia - Elveția, Țara Galilor - Liechtenstein 
11.09.2018 ROMÂNIA - Bosnia-Herțegovina, Țara Galilor - Portugalia, Elveția - Liechtenstein
11.10.2018 Liechtenstein - Portugalia
12.10.2018 ROMÂNIA - Țara Galilor
16.10.2018 ROMÂNIA - Liechtenstein, Țara Galilor - Elveția, Portugalia - Bosnia-Herțegovina

*Se califică direct la turneul final câștigătoarele celor nouă grupe, în timp ce patru ocupante ale locurilor secunde cu cel mai bun punctaj vor disputa un play-off. Echipele care se vor impune în meciurile de baraj merg, de asemenea, la Campionatul European.Turneul final va fi găzduit de Italia, echipă calificată direct.

SHARE: