Astăzi, la Centrul Național de Fotbal de la Buftea, tricolorii U21 au efectuat ultima ședință de pregătire înainte de a pleca în Bosnia Herțegovina, acolo unde pe 1 septembrie vor întâlni selecționata similară a gazdelor, la Zenica, de la ora 18:00 (ora României).

Selecționerul Daniel Isăilă pune la punct ultimele detalii înainte de partidele cu Bosnia - Herțegovina și Elveția. Astăzi, la Buftea, selecționata Under 21 a efectuat ultimul antrenament înainte de a se deplasa în Bosnia - Herțegovina.

Ședința de pregătire a constat în exerciții tactice și de finalizare, iar la final s-au exersat și fazele fixe.

De asemenea, la masa de prânz, Alexandru Dobre a primit un tort din partea colegilor, acești cântându-i "La mulți ani" cu ocazia zilei sale de naștere. Alex a împlinit azi 19 ani.

La Zenica, pe 1 septembrie, de la ora 18:00 (ora României), selecționata pregătită de Daniel Isăilă va disputa al doilea meci din Grupa 8 de calificare la Euro 2019. Apoi, pe 5 septembrie, la Ovidiu, la ora 19:00, pe stadionul FC Viitorul, tricolorii vor întâlni Elveția.

Biletele pentru meciul cu Elveția vor fi disponibile online începând de sâmbătă, 2 septembrie, numai pe site-urile bilete.frf.ro și bilete.ro. Prețul unui bilet va fi de 10 lei (Tribuna I și Tribuna II). Acestea vor putea fi achiziționate doar cu cardul, în varianta print-at-home prin care fanii își pot imprima singuri biletul, fără costuri suplimentare. (IMPORTANT! În cazul achiziționării mai multor e-ticket-uri, e necesară printarea biletelor din toate link-urile recepționate pe adresa de e-mail).

De asemenea, în ziua meciului, pe 5 septembrie, tichetele vor fi disponibile și la casele de bilete de la stadion. Programul acestora va fi 16:00 - 19:00.

LOTUL CONVOCAT DE DANIEL ISĂILĂ PENTRU CELE DOUĂ PARTIDE

Portari: Ionuț Radu (Avellino), Cătălin Cabuz (AFC Hermannstadt);
Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (FC Dinamo), Alexandru Pașcanu (Leicester City), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Andrei Radu (Aris Limassol), Florin Ștefan (Juventus București);
Mijlocași: Dragoș Nedelcu (FCSB), Dennis Man (FCSB), Marius Chelaru (CSM Poli Iași), Marco Dulca (Swansea), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Mihai Dobre (Bournemouth), Valentin Costache (FC Dinamo), Ianis Hagi (ACF Fiorentina), Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), Alexandru Cicâldău (FC Viitorul);
Atacanți: Adrian Petre (Esbjerg), George Pușcaș (Benevento Calcio), Florinel Coman (FCSB).

Listă adițională: Denis Ciobotariu (Chindia Târgoviște), Doru Dumitrescu (FC Viitorul), Silviu Balaure (AFC Astra).

CLASAMENT GRUPA 8

1  Bosnia-Herțegovina 2 1 0 1 6:1 3
2  România 1 1 0 0 2:0 3
3  Elveția 1 1 0 0 1:0 3
4  Portugalia 0 0 0 0 0:0 0
5  Țara Galilor 0 0 0 0 0:0 0
6  Liechtenstein 2 0 0 0 0:8 0

S-AU JUCAT
28.03.2017 Bosnia-Herțegovina - Liechtenstein 6-0
13.06.2017 Liechtenstein - ROMÂNIA 0-2
13.06.2017 Elveția - Bosnia-Herțegovina 1-0

PROGRAM
01.09.2017 Bosnia-Herțegovina - ROMÂNIA, Elveția - Țara Galilor
05.09.2017 ROMÂNIA - Elveția, Portugalia - Țara Galilor
05.10.2017 Liechtenstein - Țara Galilor
06.10.2017 Elveția - ROMÂNIA
10.10.2017 Liechtenstein - Elveția, Bosnia-Herțegovina - Portugalia
10.11.2017 ROMÂNIA - Portugalia, Țara Galilor - Bosnia-Herțegovina
14.11.2017 Țara Galilor- ROMÂNIA, Portugalia - Elveția 
23.03.2018 Bosnia-Herțegovina - Țara Galilor, Portugalia - Liechtenstein
27.03.2018 Elveția - Portugalia, Liechtenstein - Bosnia-Herțegovina
07.09.2018 Portugalia - ROMÂNIA, Bosnia - Elveția, Țara Galilor - Liechtenstein 
11.09.2018 ROMÂNIA - Bosnia-Herțegovina, Țara Galilor - Portugalia, Elveția - Liechtenstein
11.10.2018 Liechtenstein - Portugalia
12.10.2018 ROMÂNIA - Țara Galilor
16.10.2018 ROMÂNIA - Liechtenstein, Țara Galilor - Elveția, Portugalia - Bosnia-Herțegovina

*Se califică direct la turneul final câștigătoarele celor nouă grupe, în timp ce patru ocupante ale locurilor secunde cu cel mai bun punctaj vor disputa un play-off. Echipele care se vor impune în meciurile de baraj merg, de asemenea, la Campionatul European.Turneul final va fi găzduit de Italia, echipă calificată direct.

SHARE: