În perioada 18 – 27 septembrie, selecționata U17 a României a participat, alături de alte 7 echipe naționale, la turneul Syrenka Cup, desfășurat în Polonia.

La Syrenka Cup, echipa națională a României U17 a disputat 3 partide:

• vineri, 23 septembrie: România U17 – Norvegia U17 1-2
  • duminică, 25 septembrie: România U17 – Cehia U17 1-3
  • marți, 27 septembrie: România U17 – Uzbekistan U17 2-1

Ieri, 27 septembrie, a avut loc ultimul meci din cadrul turneului Syrenka Cup din acest an. România a jucat împotriva naționalei Uzbekistanului pentru locurile 7-8. Uzbekistan a deschis scorul în minutul 4 prin Saidov, dar România a egalat până la pauză prin Ioan Vermeșan, din penalty. Același Vermeșan a dus scorul la 2-1 prin reușita sa din minutul 50.

Echipa folosită în meciul cu Uzbekistan de selecționerul Ion Marin:

România U17: Ungureanu – Miruță (Bratu 46), Fătu, Racu, Chihaia – Lapădătescu, Mereanu (Ureche 78) – Păcuraru, Dima (Băsceanu 66), Sali (Tarbă 44) – Vermeșan (cpt.) (Oargă 78)

Rezerve: Munteanu, Nistor

În meciul pentru locurile 5-8, disputat duminică, 25 septembrie, naționala U17 a pierdut cu scorul de 3-1 în fața reprezentativei Cehiei. A fost 1-0 pentru Cehia încă din minutul 4, după un autogol al lui Miruță. Au urmat reușitele lui Pikolon din minutele 6 și 19 și scorul a devenit 3-0. Golul României a fost marcat de Vlad Oargă în minutul 45 al meciului.

Echipa folosită în meciul cu Cehia de selecționerul Ion Marin:

România U17: Munteanu (Ungureanu 46) – Miruță, Ureche, Nistor (Racu 46), Călugăr (Chihaia 46) – Lapădătescu – Păcuraru (Băsceanu 64), Sali (Tarbă 46), Gheorghe (Mereanu 27) (Fătu 74) – Oargă (Dima 46), Vermeșan (cpt.) (Cocoș 69)

Lotul convocat de selecționerul Ion Marin:

• Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Rafael Munteanu (Farul Constanța)
  • Fundași: Alin Chinteș, Răzvan Călugăr (ambii Universitatea Cluj), Eduard Chihaia (Farul Constanța), Rareș Fătu (Parma / Italia), Tommaso Nistor (SPAL / Italia), Andrei Racu (Atalanta / Italia), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Robert Lepădătescu (Universitatea Craiova)
  • Mijlocași: Gabriel Gheorghe, Matei Mereanu ( ambii FC Rapid 1923), Marius Miruță (FCSB), David Păcuraru, Luca Băsceanu, Enes Sali (toți Farul Constanța), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania)
  • Atacanți: Alin Cocoș (Farul Constanța), Andrei Dima (FC Rapid 1923), Vlad Oargă (ACS Viitorul Cluj), Ioan Vermeșan (Ripensia Timișoara)

Drumul spre EURO 2023 începe în toamnă

În luna octombrie, generația de jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2006 va lua startul în prima etapă a calificărilor pentru Campionatul European U17 2023 din Ungaria. România face parte din grupa 6, alături de Belgia, Danemarca și Estonia, și va fi gazda meciurilor de calificare din această etapă. Se califică mai departe la turul de elită primele 2 clasate din fiecare grupă, alături de cele mai bune 4 echipe clasate pe poziția a 3-a.