Ziua de duminică, 6 octombrie, ne-a adus și partidele din cadrul etapei a 9-a a Ligii de Tineret.

În derby-ul rundei, FCSB a trecut de Farul Constanța, scor 4-3. A fost un meci spectaculos, FCSB conducând cu 3-0 la pauză. Farul a revenit în cea de-a doua repriză pe tabelă și a egalat scorul, dar ultimul gol al partidei le-a aparținut celor de la FCSB, care și-au adjudecat toate cele 3 puncte cu gol marcat în minutul 90+5! FCSB conduce în clasament, distanța față de locul secund fiind de 2 puncte în acest moment în Seria de Est, dar constănțenii au un meci în plus, jucând pe 2 octombrie în devans partida cu Concordia Chiajna din etapa a 10-a.

Steaua a luat și ea o opțiune serioasă pentru un loc în play-off după ce a trecut de Dinamo cu 3-0 și încheie runda pe locul 3. În urma ei, cu 16 puncte, se află FC Voluntari, învingătoare cu 5-0 în partida cu LPS Buzău. Lupta pentru ultimele două locuri în play-off-ul Seriei de Est rămâne să dispute între 5 formații, FC Bacău, Politehnica Iași și Rapid păstrând în continuare și ele șanse matematice.

În Seria de Vest, CFR Cluj a înregistrat un nou eșec, 2-3 pe teren propriu cu Sepsi OSK. Feroviarii rămân totuși pe locul secund, la 4 puncte de liderul Universitatea Craiova, dar cu un meci mai puțin disputat, oltenii jucând și ei meciul din etapa a 10-a în devans.

Lupta pentru play-off în Seria de Vest păstrează în continuare un suspans incredibil, cu excpeția Ripensiei, ultima clasată cu 4 puncte, toate celelalte formații de la locul 2 în jos fiind angrenate în lupta pentru play-off în aceste ultime două etape.