Miercuri, 22 mai, la Centrul Național de Fotbal Buftea s-au disputat semifinalele Campionatului Național U17, al doilea eșalon valoric al categoriei de vârstă, după Liga Elitelor.

În primul joc, LPS Cluj-Napoca s-a impus cu 3-1 în fața Academiei de Fotbal Gică Popescu. Dar nu fără emoții! Clujenii au deschis scorul în chiar primul minut de joc prin Casian Cîmpean, în urma unei lovituri de colț. Jucătorii Academiei au echilibrat jocul și au reușit să egaleze înainte de pauză prin Florin Ciupitu (42). Același Ciupitu a ratat o lovitură de la 11 metri în ultimul minut al primei părți.

După pauză, LPS Cluj-Napoca a mai înscris de două ori prin Casian Cîmpean (56) și Mihai Silaghi (82), asigurându-și locul în finala mare.

LPS Cluj-Napoca – Academia de Fotbal Gică Popescu 3-1
Au marcat: Cîmpean (1, 56), Silaghi (82) / Ciupitu (42)

LPS Cluj-Napoca: 33. Oprea – 16. Balint, 2. Mureșan, 5. Iuga, 13. Călugăr – 6. Lujerdean (21. Bochiș, 62), 8. Silaghi-cpt. (20. Cora, 86) – 11. Mar, 10. Cîmpean (17. Gabor, 62), 9. Șerban (15. Moldovan, 86) – 7. Bambo (18. Diosan, 79). Antrenor: Alin Albu

Academia Gică Popescu: 12. Matei – 2. Den. Boldu (19. Pîrvu, 85), 3. Dar. Boldu, 4. Popa, 6. Căciularu – 17. Marcu (18. Andrei Dinu, 62), 16. Mitrana-cpt. (22. Grigorie, 74), 8. Vlad, 7. Buturoagă – 10. Drîndă, 14. Ciupitu. Antrenor: Ionuț Cimpoeru

A doua semifinală a fost câștigată de Academica Clinceni, 3-1 cu Metaloglobus București. După o primă repriză fără goluri, Academica a deschis scorul repede prin nou-intratul Alin Dobre (46). Avantajul s-a dublat în urma reușitei lui Fabian Voicu (63), dar după ce adversarii au rămas în zece (Rafael Trandafirescu a fost eliminat în minutul 58, primind al doilea „galben”).

Metaloglobus a încercat să revină în joc, a redus din diferență din penalty – Alexandru Despa (68), dar în finală a mers Academica Clinceni, care a mai înscris o dată tot prin Dobre (89).

Finala LPS Cluj-Napoca – Academica Clinceni se joacă joi, 23 mai, de la ora 12:30, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia. Aceasta va fi precedată de meciul pentru locurile 3-4 dintre Academia de Fotbal Gică Popescu și Metaloglobus București, de la ora 10:00.

Metaloglobus București – Academica Clinceni 1-3
Au marcat: Despa (68-pen.) / Dobre (46, 89), Voicu (63)
Eliminat: Trandafirescu (58)

Metaloglobus: 12. Vlăsceanu – 13. Vasile, 2. Stan, 3. Botea, 20. Gheorghe – 14. Ilie – 10. Trandafirescu, 7. Ivan (28. Coman, 61), 11. Frătea (15. Badea, 46), 21. Ghineț (23. Muntean, 56) – 9. Despa-cpt. Antrenor: Valentin Ivan

Academica: 1. Fieraru – 2. Ciobanu, 3. Marin-cpt., 4. Mocanu, 9. Tăbărana – 7. Dima (6. Stanciu, 46), 20. Perenyi, 19. Nicula (22. State, 60) – 10. Gheorghiță, 11. Voicu (17. Ioniță, 73), 8. Gyurka (24. Dobre, 46) (21. Căplescu, 90). Antrenor: Imilian Șerbănică