După ce, miercuri, FCSB s-a calificat în turul 3 al Ligii Campionilor, alte trei formații românești au evoluat joi în preliminariile Europa League și Conference League.

Câștigătoarea Cupei României, Corvinul Hunedoara, a fost aproape de o nouă surpriză în Europa. A jucat de la egal la egal cu cu vicecampioana Croației, Rijeka, însă, după 0-0 acasă, a pierdut la limită în deplasare, 0-1. Asta după ce Sergiu Buș a ratat în final o lovitură de la 11 metri care putea duce partida în reprizele de prelungire. Corvinul va continua parcursul european în turul 3 al Conference League, unde o va întâlni pe Astana, din Kazahstan, în 8 și 15 august.

CFR Cluj a obținut calificarea în turul 3 al Conference League după ce a învins-o în deplasare pe Neman Grodno, din Belarus. După 0-0 în tur, la Cluj-Napoca, ardelenii s-au impus cu 5-0 în deplasare. Au marcat Muhar, Bîrligea (2), Korenica și Nkololo. În următorul tur, CFR Cluj o va întâlni pe Maccabi Petah Tikva, din Israel. Jocurile vor avea loc în 8 și 15 august.

Universitatea Craiova a părăsit competițiile europene după ce a fost eliminată în turul 2 preliminar Conference League de Maribor, din Slovenia. Oltenii au câștigat returul de pe teren propriu, 3-2, însă adversarii, învingători cu 2-0 în tur, au avansat mai departe în drumul spre grupele Conference League. A fost 1-0, 1-1, 2-1, 2-2 și 3-2 în minutele de prelungire ale jocului. Golurile Craiovei au fost reușite de Mitriță, Sierra și Koljic.

Federația Română de Fotbal le urează mult succes echipelor românești care își continuă parcursul în competițiile europene!