CS Mioveni şi FC Petrolul Ploieşti trec prin cea mai fastă perioadă din acest sezon, reuşind vineri cea de-a patra victorie consecutivă. Această perioadă a debutat imediat după meciul direct din etapa a 12-a, terminat la egalitate, scor 0-0.

Pentru Mioveni au urmat două victorii identice pe teren propriu, 2-1 cu Luceafărul şi Daco-Getica şi una la masa verde cu SSC Farul, pentru ca vineri să se impună cu 4-0 în faţa celor de la Dacia Unirea Brăila. Alexandru Popescu şi Rădescu au marcat în prima repriză, în timp ce Balint şi Coşereanu şi-au trecut numele pe lista marcatorilor după pauză.

Petrolul, parcurs perfect cu victorii la limită

De partea cealaltă, nou promovata FC Petrolul Ploieşti şi-a schimbat antrenorul după egalul cu CS Mioveni, în locul lui Leo Grozavu fiind numit Octavian Grigore. Ca şi Mioveniul, prahovenii au bifat două victorii consecutive cu 2-1, victime fiind Daco-Getica şi SSC Farul, urmate de un 3-2 cu emoţii la Dacia Unirea.

Vineri seara, FC Petrolul Ploieşti a mai bifat o victorie tot la limită, de data aceasta în faţa celor de la Ripensia. Defensiva oaspeţilor, care au fost conduşi pentru prima dată de pe bancă de noul antrenor, Alexandru Pelici, a cedat o singură dată, în minutul 4, atunci când a înscris Antoche.

În urma acestui rezultat, FC Petrolul Ploieşti a urcat temporar pe primul loc, la egalitate de puncte cu Chindia Târgovişte. Prahovenii au golaveraj +19, în timp ce dâmboviţenii au +18, cele două fiind urmate în clasament de Academica Clinceni şi Sportul Snagov, ambele la două puncte în urmă.