Reprogramat din cauza meciului de debut al echipei naţionale a României în Liga Naţiunilor, derby-ul dintre FC Petrolul Ploieşti şi Chindia Târgovişte s-a disputat miercuri seara, pe stadionul “Ilie Oană”.

Gazdele au reuşit să câştige toate punctele puse în joc după ce au punctat câte o dată în fiecare repriză. Florin Plămadă a marcat primul său gol din acest sezon, stabilind scorul primei părţi a meciului, după o superbă fază de atac la care au mai contribuit Grecu, Herea şi Arnăutu.

Coautor la primul gol, Arnăutu a închis tabela în minutul 78, cu un şut de la 14 metri, printre picioarele lui Dudea. A fost al doilea meci consecutiv fără gol primit de petrolişti, care au reuşit după această victorie să urce pe ultima treaptă a podiumului.

De partea cealaltă, Chindia a bifat al treilea meci consecutiv fără victorie şi a căzut pe locul 10, în condiţiile în care după trei etape era liderul campionatului.

FC Petrolul Ploieşti – Chindia Târgovişte 2-0 (1-0) Florin Plămadă (27), Sergiu Arnăutu (78)

1. Tordai – 15. Alb. Olaru, 29. Fl. Plămadă, 25. Luc. Cazan, 30. Ţigănaşu – 13. Ghinga (cpt.) – 11. N. Popescu (95. Lumu 46), 84. Laur. Marinescu, 10. Cl. Herea, 20. Rob. Grecu (17. Ş. Tudor 53) – 28. Arnăutu (21. Ant. Cruceru 86)
Rezerve neutilizate: 22. Isvoranu – 4. Velisar, 6. Antoche, 7. Ciocâlteu
Antrenor: Leontin Grozavu
Cartonaşe galbene: Rob. Grecu (29), Alb. Olaru (63), Ghinga (82), Ant. Cruceru (90+1)

25. Aioani – 2. Martac (cpt.), 17. Dudea, 5. Vătavu (9. Nisipeanu 80), 15. C. Dinu – 7. Mihaiu (11. A. Manea 46), 10. Liv. Mihai, 21. D. Novac, 80. Dumitraşcu (16. Cr. Stoica 57) – 13. Cherchez, 20. Cr. Neguţ
Rezerve neutilizate: 1. Ius. Popescu – 19. Gîsă, 18. Rogoveanu, 14. And. Lungu
Antrenor: Viorel Moldovan
Cartonaşe galbene: Cr. Neguţ (25), D. Dumitraşcu (55), Vătavu (64), Dudea (83)

Stadion: “Ilie Oană” (Ploieşti)
Arbitru: Andrei Antonie; Asistenţi: Iulian Radu şi Vlad Bârleanu; Rezervă: Cristian Georgescu