Începută vineri cu egalul alb dintre CS Afumaţi şi Luceafărul, ultima etapă din 2016 a eşalonului secund a continuat sâmbătă cu cinci partide, capul de afiş fiind ţinut de către derby-ul primelor două clasate, Juventus şi FC Braşov.

Înaintea partidei disputate pe stadionul din Colentina liderul a avut patru puncte avans şi un parcurs aproape perfect pe teren propriu şase victorii (plus alte două, cu Şoimii şi Berceni, anulate după ce aceste echipe au părăsit competiţia) şi un singur egal, cu CSM Râmnicu Vâlcea. de partea cealaltă, echipa pregătită de Cornel Ţălnar a venit la Bucureşti după o serie de trei meciuri fără înfrângere, în speţă victorii cu Luceafărul şi CS Afumaţi şi un egal cu Sepsi.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 5, atunci când centrarea lui Călinţaru a ajuns în careul braşovenilor, de unde Buhăescu a înscris cu o lovitură de cap bine plasată. Până la finalul reprizei, tabela nu a mai suferit modificări, deşi nu au lipsit ocaziile, astfel că Juventus a intrat la pauză cu un avantaj de un gol.

Chipirliu a dat lovitura cu patru minute înainte de final

Stafful tehnic al bucureştenilor a operat schimbare la pauză, Bustea lăsându-i locul golgeterului Chipirliu, mutare ce avea să facă diferenţa în economia jocului. Totuşi, golul a căzut în poarta Juventusului, în minutul 50, după o fază prelungită în urma unei lovituri libere de la 25 de metri. Goge a executat în zid, mingea i-a revenit, optarul oaspeţilor a şutat din nou la poartă, de data aceasta în bara din stânga lui Stoian, de unde balonul a ajuns la Istrati. Acesta a trimis cu capul spre cealaltă bară, unde se afla Grigorie, iar experimentatul jucător al braşovenilor a îndeplinit o formalitate, cu capul, din doar câţiva metri (foto jos).

Egalarea a scos liderul la joc, care a presat continuu pentru obţinerea victoriei, în timp ce oaspeţii au încercat să răspundă pe contre. Lovitura de graţie a venit pentru braşoveni cu patru minute înainte de final, atunci când căpitanul Florin Iacob nu a avut cum să îşi mai salveze echipa. În marginea careului, Băjenaru a aruncat mingea inteligent peste fundaşii adverşi, până la Chipirliu, iar atacantul Juventusului a şutat din prima, cu stângul, imparabil şi a adus victoria echipei sale (foto, jos).

Pentru cel puţin 24 de ore, Olimpia a urcat pe podium

Înaintea ultimului meci al rundei, programat mâine, de la ora 11:00, între UTA Bătrâna Doamnă şi Foresta, Juventus are şapte puncte avans în faţa Braşovului, însă arădenii pot urca pe locul secund, la şase puncte în spatele Juventusului, dacă înving gruparea suceveană. Până atunci, podiumul este completat de Olimpia Satu Mare, care a câştigat duelul cu CS Mioveni, prin golul juniorului Kanalos.

Surprinzător a fost rezultatul meciului de la Baloteşti, unde echipa locală a învins cu 3-2 pe Chindia, dâmboviţenii ajungând la a şasea partidă consecutivă fără victorie în deplasare. Victorioasă a terminat şi Dunărea Călăraşi, 3-0 cu Metalul Reşiţa, în timp ce ASU Poli şi CSM Râmnicu Vâlcea au terminat la egalitate în ultimul meci al zilei, scor 1-1.

Iată rezultatele etapei şi clasamentul înaintea ultimului meci din acest an:

09.12.2016, ora 11:00

CS Afumaţi – Luceafărul Oradea 0-0

10.12.2016, ora 11:00

CS Baloteşti – Chindia Târgovişte 3-2 (2-0)
Claudiu Herea (26. 64), Andrei Răuţă (42) / Liviu Mihai (51), Andrei Răuţă (61 – aut.)
Dunărea Călăraşi – Metalul Reşiţa 3-0 (1-0)
Bogdan Danciu (10), Baudouin Kanda (55), Rafael Licu (78)
Juventus Bucureşti – FC Braşov 2-1 (1-0)
Vasile Buhăescu (5), Remus Chipirliu (86) / Ştefan Grigorie (50)
Olimpia Satu Mare – CS Mioveni 1-0 (0-0)
Tony Kanalos (71)

10.12.2016, ora 13:00

ASU Politehnica Timişoara – CSM Râmnicu Vâlcea 1-1 (1-0)
Daniel Birău (1) / Constantin Stoica (69)

11.12.2016, ora 11:00

UTA Bătrâna Doamnă – Foresta Suceava

Unirea Tărlungeni – Dacia Unirea Brăila nu se dispută, deoarece gazdele au comunicat Departamentului Competiţii că nu pot organiza meciul

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Şoimii Pâncota, deoarece oaspeţii au fost excluşi din competiţie
ACS Berceni – Academica Clinceni nu se dispută, deoarece gazdele s-au retras din competiţie