Prologul rundei a 15-a s-a disputat vineri la Timişoara, pe stadionul “Dan Păltinişanu”, acolo unde Ripensia a primit vizita celor de la Fotbal Club Argeş. Fără victorie de trei etape şi în aşteptarea lui Alexandru Pelici, viitorul antrenor principal al echipei începând de săptămâna viitoare, timişorenii au fost conduşi la pauză cu 1-0, după reuşita lui Dorinel Oancea.

Însă nu au abandonat lupta şi au reuşit să repete pentru a treia oară la rând pe teren propriu performanţa de a evita eşecul în ultimele minute ale meciului. După ce egalat la 1 pe Energeticianul şi pe AS FC Universitatea Cluj, cu goluri reuşite în minutul 90 de Apro, respectiv 90+2 de Dumiter, vineri salvarea a venit de la căpitanul Călin Toma.

Acesta a restabilit egalitatea în minutul 89, dintr-o lovitură de la 11 metri obţinută de Dumiter. De menţionat că în actualul sezon Ripensia Timişoara nu a reuşit să termine măcar un singur meci pe teren propriu fără a primi cel puţin un gol, situaţie în care se mai află doar ACS Poli Timişoara.

De partea cealaltă, Fotbal Club Argeş a ratat şansa de a urca pe podium şi a se apropia la un punct de lider. Mai mult, piteştenii vor termina etapa în afara podiumului, indiferent de rezultatele din celelalte partide ale rundei, care sunt programate a se desfăşura sâmbătă, cu excepţia celei dintre UTA Arad şi AS FC U Cluj, care va avea loc duminică.