Primul meci al etapei cu numărul 16 a avut loc vineri seara la Turnu Măgurele, acolo unde echipa locală a primit vizita Ripensiei. Fostul lider al competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor timp de opt etape nu a reuşit să iasă din pasa proastă în care se află nici după această partidă, deşi a condus cu 2-1 la pauză.

La primul meci pe teren propriu al lui Marius Baciu în postura de antrenor principal al teleormănenilor, Turris a abordat meciul cu o altă pereche de fundaşi centrali faţă de runda trecută, titulari fiind acum Bogdan Matei şi Cătălin Pîrvulescu, cu primul în postura de căpitan de echipă.

Startul a fost unul bun pentru gazde, care au deschis scorul prin Andi Voicu (22), iar Haită a mărit diferenţa după 13 minute. La pauză, avantajul a fost minim pe tabelă, după ce Alexandru Neagu a redus din diferenţă (39).

Cu o dublă, Voinea l-a ajuns din urmă pe Ciprian Rus

Golgheterul Ripensiei şi-a intrat în drepturi după ieşirea de la cabine. Albert Voinea e egalat după cinci minute de la fluierul de start al reprizei secunde, iar cu 11 minute înainte de final şi-a adus echipa în avantaj, de la punctul cu var.

Cu cele două reuşite de vineri, atacantul Ripensiei a ajuns la cota 10 şi l-a egalat pe Ciprian Rus, fostul lider solitar în clasamentul golgheterilor din eşalonul secund. Cei doi jucători se află la egalitate şi la golurile din penalty, ambii transformând câte unul în acest sezon.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMUL MECI DIN ETAPA 16

Speranţele timişorenilor de a pleca cu toate punctele puse în joc au fost năruite de nou intratul Paţurcă, care a marcat golul egalizator al gazdelor (87).

Etapa va continua sâmbătă, când se vor disputa şapte dintre cele opt meciuri rămase, epilogul fiind programat duminică, de la ora 12:00, când Fotbal Club Rapid va primi vizita celor de la AS FC Universitatea Cluj.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

08.11.2019, ora 17:30
AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele – AFC Ripensia Timișoara 3-3 (2-1)

Adrian Voicu (22), Florian Haită (35), Paul Paţurcă (87) / Alexandru Neagu (39), Albert Voinea (50, 79 – pen.)

09.11.2019, ora 11:00