Duminică s-a încheiat barajul pentru promovarea în Liga 3, doar unul dintre cele 21 de meciuri ajungând la prelungiri

Returul barajului de promovare în Liga 3 sezonul 2024/2025 a fost programat pe 23 iunie, cu începere de la ora 17:30. Singurul duel care a avut nevoie de mai mult de 90 de minute a fost cel dintre campioanele Bucureştiului şi Ilfovului, încheiat în tur la egalitate, scor 2-2. La finalul timpului regulamentar de joc, ACS FC Dinamo şi CSL Ştefăneştii de Jos s-au aflat din nou la egalitate, scor 3-3, dar bucureştenii au mai punctat încă o dată în cadrul reprizelor de prelungiri şi au obţinut promovarea.

Învingătoare în tur, Ceahlăul 2 şi CSM Feteşti au fost singurele echipe care au pierdut duminică, dar au obţinut promovarea la golaveraj. În schimb, la adăpostul victoriilor din tur, Vulturul Mintiu Gherlii, CIL Blaj, CS Iernut şi CSM Adjud au făcut pasul în Liga 3 după un egal în retur.

După ce au remizat în tur, CS Gheorgheni, Viitorul Arad, Sparta Rm. Vâlcea şi CSO Băicoi au obţinut promovarea cu o victorie în meciul de duminică, în timp ce restul de 10 nou-promovate au câştigat ambele manşe.

Iată rezultatele înregistrate, echipele marcate cu roşu fiind promovate (după / este trecut rezultatul din tur):

REGIUNEA 1

CS Sportul Oneşti (BC) – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ 2 (NT) 2-1 (1-1) / 0-3
Tudurache (25), Contea (62) / Bordei (3)

ASC Comstar Vaslui (VS) – ACS FC Şoimii Gura Humorului (SV) 2-3 (1-1) / 0-5
Horciu (36), Covăcel (49) / Luchian (25, 87), Kuruc (81 – pen.)

ACS USV Iaşi (IS) – ACS Pro Sport Vârfu Câmpului (BT) 2-0 (0-0) / 2-1
Danciu (62), Turcu (90+3)

REGIUNEA 2

ACS Barcău Nuşfalău (SJ) – ACS Vulturul 2020 Mintiu Gherlii (CJ) 4-4 (1-3) / 2-8
Tonko (19), R. Stanciu (57 – pen.), Rzv. Pop (60), Fl. Sabou (66) / Tothăzan (3), M. Szabo (16 – pen., 79), Onicaş (39)

ACS Oaşul 1969 (SM) – CS Silvicultorul Maieru (BT) 6-0 (3-0) / 4-1
Mărieş (8, 26, 88), Buşică (12, 53), Negreanu (62)

CS Academica Recea (MM) – ACS Diosig Bihardiószeg (BH) 0-4 (0-1) / 0-5
Letan (18 – pen.), S. Ban (63), Ctin. Roşu (74), Ad. Popa (90)