În perioada 27-29 august au fost programate partidele din play-off-ul Cupei României Betano, ediția 2024-2025, ultima rundă înaintea fazei grupelor.

Din totalul de 16 jocuri programate în faza play-off-ului, patru au fost transmise LIVE la DigiSport, iar alte patru au fost LIVE pe FRF.tv.

Joi, 29 august, s-au disputat ultimele patru dueluri: deținătoarea trofeului, Corvinul Hunedoara, a fost eliminată de FC Argeș, iar Universitatea Cluj, liderul la zi din primul eșalon, a părăsit competiția după înfrângere la Metalul Buzău, nou-promovată în L2! Totodată, Unirea Slobozia (L1) ratează grupele Cupei după ce a pierdut la Csikszereda, echipă din eșalonul secund!

Iată rezultatele complete din Play-off-ul Cupei României Betano și echipele calificate în faza grupelor pentru ediția 2024/2025:

Joi, 29 august

• Metalul Buzău – Universitatea Cluj 1-0 (0-0)
  • CS Afumați – Gloria Buzău 0-0 (0-0), 1-1 după prelungiri, 5-3 la penalty-uri
  • AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Unirea Slobozia 1-0 (0-0)
  • Campionii FC Argeș – Corvinul Hunedoara 2-0 (0-0)

Miercuri, 28 august

• Concordia Chiajna – Politehnica Iași 0-2 (0-1)
  • CSM Focșani – FC Hermannstadt 0-3 (0-1)
  • CSM Alexandria – FC Botoșani 0-1 (0-0)
  • CSM Pașcani – Ceahlăul Piatra Neamț 0-2 (0-0)
  • CSM Unirea Alba Iulia – FCU 1948 Craiova 1-1 (0-1), 1-1 după prelungiri, 5-4 după penalty-uri
  • Agricola Borcea – CSM Slatina 1-1 (1-0), 2-2 după prelungiri, 4-3 la penalty-uri
  • SC Popești-Leordeni – Unirea Ungheni 0-2 (0-1)
  • FC Voluntari – Dinamo 1948 București 0-1 (0-1)

Marți, 27 august

• FC Bihor Oradea – CSM Reșița 1-3 (1-0)
  • Minaur Baia Mare – SCM Râmnicu Vâlcea 2-3 (0-2)
  • Sănătatea Servicii Publice – AFC Câmpulung-Muscel 2022 2-1 (0-0)
  • CSC Dumbrăvița – ACS Petrolul 52 Ploiești 1-1 (0-0), 1-1 după prelungiri și 4-5 la penalty-uri

Partidele s-au desfășurat în conformitate cu prevederile articolului 30 din ROAF, “Organizarea şi programarea Cupei României”. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, s-a procedat la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.