Ocupanta locului 5, Spicom, a reuşit să învingă pe Autobergamo la limită, scor 2-1 (foto principal), prin golurile marcate de Mihály (3 – lovitura de pedeapsă) şi Ţicalo (27), în timp ce oaspeţii au punctat prin Mánya (32). De eşecul hunedorenilor a profitat principala urmăritoare, Informatica Timişoara, care a învins la Iaşi cu 3-1 şi a egalat-o la puncte în clasament pe Autobergamo, liderul rămânând pe primul loc la golaveraj.
Concordia a spart gheaţa de abia în etapa a 18-a
Runda din week-end-ul încheiat a consemnat o premieră pentru singura reprezentantă a Ilfovului, Concordia Chiajna. Echipa antrenată de Jean Cosac a obţinut prima victorie (foto, jos) din acest sezon, învinsa fiind FK Odorheiu Secuiesc, scor 6-1. Succesul grupării de lângă Bucureşti vine la o etapă distanţă după ce reuşise să obţină primul punct din acest sezon, cu un egal la Cluj-Napoca.
În celelalte meciuri ale rundei, United Galaţi a învins pe Muncitorul Reşiţa cu 5-3, în deplasare, în timp ce mureşenii de la City'Us au făcut scorul etapei, 12-2 împotriva Clujanei. Dunărea Călăraşi a stat, în timp ce KSE Târgu Secuiesc a câştigat la masa verde meciul cu Galactic Focşani, echipă retrasă din campionat
Pauză pentru primul tur al Cupei
Liga 1 va intra în vacanţă pentru un week-end, etapa următoare fiind programată pe 28 şi 29 februarie. Asta deoarece de pe 18 până 21 februarie se va disputa prima rundă a Cupei României, după următorul program:
► 18.02.2016
Blue Angel Cristian Braşov – CS KSE Târgu Secuiesc, ora 14:30
Colţea 1920 Braşov – Luceafărul Buzău, ora 16:30
► 20.02.2016
Pro-Tineret Sighişoara – CFF Clujana Cluj-Napoca, ora 14:00
Imperial Wet – AS Inter Gheorgheni, ora 15:00
► 21.02.2016
Bukovina Vicov – Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ, ora 14:00
Fortius 2014 Buzău – CS Concordia Chiajna, ora 16:00
United 2 Galaţi – Galactic Focsani 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat, iar United 2 s-a calificat în faza următoare a competiţiei la masa verde
Spicom are amical cu naţionala
Joi, de la ora 18:00, în Sala Sporturilor din Sfântu Gheorghe, performera rundei cu numărul 18 va da piept cu echipa naţională a României. ”Tricolorii” (foto) se află de luni la Cheile Grădiştei, într-un cantonament care se va încheia vineri.
Din lotul convocat de selecţionerul Robert Lupu pentru acest stagiu de pregătire se află şi portughezul Paulo Josue Letra Da Costa Ferreira, jucător pentru care s-au demarat procedurile de naturalizare de către Federaţia Română de Fotbal.
CLASAMENTUL LIGII 1
1. Autobergamo Deva | 16 | 14 | 0 | 2 | 107-33 | 42 |
2. Informatica Timişoara | 15 | 14 | 0 | 1 | 74-28 | 42 |
3. AS City'US Târgu Mureş | 15 | 11 | 2 | 2 | 92-41 | 35 |
4. CS United Galaţi | 17 | 11 | 1 | 5 | 74-48 | 34 |
5. Spicom Sfântu Gheorghe | 17 | 9 | 2 | 6 | 47-45 | 29 |
6. CS KSE Târgu Secuiesc | 16 | 8 | 0 | 8 | 64-74 | 24 |
7. CSMS Iaşi | 15 | 7 | 1 | 7 | 62-51 | 22 |
8. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc | 17 | 7 | 1 | 9 | 67-69 | 22 |
9. Dunărea Călăraşi | 16 | 6 | 3 | 7 | 62-47 | 21 |
10. Muncitorul Reşiţa | 14 | 6 | 0 | 8 | 54-59 | 18 |
11. CFF Clujana Cluj-Napoca | 17 | 3 | 1 | 15 | 44-118 | 10 |
12. CS Concordia Chiajna | 17 | 1 | 1 | 15 | 42-90 | 4 |
13. Galactic Focşani | 16 | 1 | 0 | 15 | 13-100 | 3 |
Foto principal: Henning János (Háromszék)