CS United și Autobergamo Deva se vor confrunta săptămâna viitoare, la Galați, cu trofeul pe masă, în meciul decisiv al finalei play-off-ului Ligii I la futsal, ediția 2016-2017!

Marți seară, la Deva, Autobergamo a trecut de United Galați cu 6-2 (3-2), în cel de-al patrulea meci al finalei! Cu o zi înainte, United reușise să se impună și să se afle astfel la doar un meci de primul titlu din istorie.

Trupa pregătită de Florin Ignat i-a refuzat însă lui United bucuria de a câștiga titlul la ea acasă. Prima repriză a duelului cu numărul patru al finalei a fost dramatică. United conducea la un moment dat cu 2-1, dar Autobergamo a revenit până la pauză, 3-2! La reluare, pe fondul unui joc bun, gălățenii au trimis de două ori balonul în bară! Deva a fost până la urmă cea care a marcat și s-a desprins la două goluri!

Într-un final în care oaspeții au mizat totul pe cartea atacului, scoțând inclusiv portarul, Autobergamo a mai marcat de două ori, scor final 6-2!

Cea mai disputată finală din ultimii ani va avea episodul decisiv săptămâna viitoare pe malul Dunării, la Galați!