Sursă foto: Sorin Pană / Sportul Ilustrat

Sala Sporturilor din Târgu Mureș a găzduit ieri duelul dintre CSM Târgu Mureș și CFR Timișoara, ultimul meci al etapei a 5-a a Ligii 1 Futsal Fortuna.

Confruntarea, transmisă în direct la Digi Sport 2 și FRF.tv, nu a avut istoric. Gazdele, pregătite de Cosmin Gherman, s-au impus clar, scor 5-1 (3-1).

CSM Târgu Mureș a deschis scorul după doar două minute și jumătate de joc, autor Raul Pogăcean. Oaspeții au egalat nouă minute mai târziu prin Ricardo Rasvoli, după care CSM Târgu Mureș a dictat ritmul partidei.

Au mai înscris pentru ardeleni Küsmödi Tamás, Bogdan Covaciu, Iszlai Richárd şi, încă o dată, Raul Pogăcean.

Etapa a 5-a a fost dominată de derby-ul dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și FK Odorheiu Secuiesc, bătălie câștigată de harghiteni cu scorul de 3-2.

Etapa a 5-a

sâmbătă, 5 octombrie, ora 16:00

ACS Mausoleul Mărășești – CS Luceafărul Buzău 4-6 (3-2), Sala Sporturilor – Mărășești

Arbitri: Ciobanu Vlad (Iași), Luca Ovidiu (Piatra Neamț); Hornet Andrei (Brăila)

Observator arbitri: Balmuș Doru (Galați)

duminică, 6 octombrie, ora 18:00

ACS West Deva – CS United Galați 4-7 (1-2), Sala Sporturilor – Deva

Arbitri: Chita Liviu (Pitești), Dârjan Liviu (Brașov)

Rezervă: Ciorbea Robert (Sânpetru)

Observator arbitri: Șandru Ilie (Pitești)

luni, 7 octombrie, ora 18:00

ACS Sepsi SIC – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 2-3 (1-1), „Sepsi Aréna” – Sfântu Gheorghe

Arbitri: Mihălcuț Andrei (Iași), Spaiuc Robert (Iași); Pentek Laurențiu (Oradea)

Observator arbitri: Năstasă Marius (Piatra Neamț)

marți, 8 octombrie, ora 18:00

CSM Târgu Mureș – CSF CFR 1933 Timișoara 5-1 (3-1), Sala Sporturilor – Târgu Mure

Arbitri: Deaconu Laurențiu (Berceni), Ciorbea Robert (Sânpetru); Brașovean Cristian Cosmin (Cluj)

Observator arbitri: Ivănescu Marian (București)

Clasament: 1. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 15p; 2. CS United Galați 12p; 3. CSM Târgu Mureș 10p; 4. ACS West Deva 7p; 5. ACS Sepsi SIC 5p; 6. CS Luceafărul Buzău 6p; 7. ACS Mausoleul Mărășești 1p; 8. CSF CFR 1933 Timișoara 1p