Sursă foto: Facebook Sepsi SIC Sf. Gheorghe

Liga 1 Futsal Fortuna a programat ieri, sâmbătă, 26 octombrie, uvertura etapei a 8-a, prima a returului sezonului regular.

La Sala Sporturilor „Szabó Kati” din Sfântu Gheorghe față în față s-au aflat formațiile Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și CSM Târgu Mureș.

Gazdele veneau după cea de-a patra remiză în acest sezon, 1-1 pe teren propriu cu West Deva. Oaspeții de la CSM Târgu Mureș s-au odihnit în etapa precedentă, meciul cu CS United fiind amânat, gălățenii fiind prezenți la meciurile din Main Round-ul UEFA Futsal Champions League.

Cu un singur eșec în acest sezon și locul 3 în Liga 1 Futsal Fortuna, oaspeții au început foarte bine partida și au deschis scorul în chiar primul minut, autor Raul Pogăcean.

Gazdele de la Sepsi SIC au reușit egalarea prin antrenorul-jucător Szabolcs Mánya, în minutul 12. Două minute mai târziu formația pregătită de Cosmin Gherman a trecut din nou la conducere pe tabela de marcaj prin reușita aceluiași Pogăcean. Imediat însă, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a egalat din nou prin Vajna Roland.

La reluare, partida a fost la fel de echilibrată. Cu opt minute înainte de final, covăsnenii au trecut pentru prima oară la conducere, gol Gáll Attila, după care și-a intrat în rol căpitanul Kanyó Szilárd, care a înscris de două ori, minutele 36 și 38, parafând astfel cea de-a doua victorie a echipei sale din acest sezon.

Etapa continuă astăzi, când sunt programate două meciuri, la Mărășești și Buzău

Etapa a 8-a a Ligii 1 Futsal Fortuna e dominată de derby-ul dintre CS United Galați și FK Odorheiu Secuiesc. Superconfruntarea dintre primele două clasate este programată miercuri, 30 octombrie, de la ora 17:30.

Din pricina faptului că Sala Sporturilor „Dunărea” din Galați nu este disponibilă, meciul United – FK Odorheiu Secuiesc se va juca la Sala Polivalentă din Brăila! Derby-ul Ligii 1 Futsal Fortuna va fi transmis în direct la Digi Sport 3 și pe FRF.tv!

Etapa a 8-a

sâmbătă, 26 octombrie, ora 18:00

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – CSM Târgu Mureș 5-2 (2-2), Sala Sporturilor „Szabó Kati” – Sfântu Gheorghe

Au marcat: Szabolcs Mánya (12), Vajna Roland (15), Gáll Attila (32), Kanyó Szilárd (36, 38) / Raul Pogăcean (1, 14)

Arbitri: Chița Liviu (Pitești), Benedek Andras; Balint Attila (ambii din Odorheiu Secuiesc)

Observator arbitri: Ciolacu Bogdan (Pitești)

duminică, 27 ocotmbrie, ora 17:00

ACS Mausoleul Mărășești – ACS West Deva, Sala Sporturilor – Mărășești

Arbitri: Deaconu Laurențiu (Berceni), Balint Attila (Odorheiu Secuiesc); Boharu Predescu Ionel (Buftea)

Observator arbitri: Gall Gyozo (Odorheiu Secuiesc)

CS Luceafărul Buzău – CSF CFR 1933 Timișoara, , Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” – Buzău

Arbitri: Macovei Florin Aurelian (Galați), Hornet Andrei; Preda Romeo (ambii din Brăila)

Observator arbitri: Captan Sebastian (Galați)

miercuri, 30 ocotmbrie, ora 17:30

CS United Galați – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc

Clasament: 1. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 21p; 2. CS United Galați 15p; 3. CSM Târgu Mureș 13p; 4. ACS Sepsi SIC 10p; 5. ACS West Deva 8p; 6. CS Luceafărul Buzău 6p; 7. CSF CFR 1933 Timișoara 5p; 8. ACS Mausoleul Mărășești 1p.