Sursă foto: Facebook / Sepsi SIC Sfantu Gheorghe

Etapa a 5-a a Ligii 1 Futsal Fortuna a programat luni, 7 octombrie, derby-ul dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și FK Odorheiu Secuiesc. Confruntarea găzduită de „Sepsi Aréna” din Sfântu Gheorghe, una deosebit de echilibrată, s-a încheiat cu victoria dramatică a liderului FK Odorheiu Secuiesc, care a bifat astfel al cincilea succes stagional.

Cu probleme de efectiv din pricina accidentărilor, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a dat o replică consistentă liderului, trupa pregătită de Szabolcs Mánya fiind foarte aproape de o surpriză. Covăsnenii au condus cu 1-0 (Gáll Attila – minutul 6) și cu 2-1 (Kanyó Szilárd – minutul 27), dar s-au văzut de fiecare dată egalați (Sergiu Gavrilă – minutele 18 și 33), iar eroarea portarului Papp László, din minutul 37, speculată de Bálint Andor, s-a dovedit a fi decisivă.

După reușita de 3-2 a harghitenilor, Szabolcs Mánya, antrenorul-jucător al covăsnenilor, a decis să atace cu „flying goalkeeper”, dar eforturile gazdelor au fost în zadar.

FK Odorheiu Secuiesc, formație pregătită de Florin Ignat și supervizată de Jakab Zoltán, are un început de sezon perfect, cinci victorii din tot atâtea partide.

Etapa se încheie astăzi

Etapa a 5-a a Ligii 1 Futsal Fortuna se va încheia astăzi, la Târgu Mureș. Formația locală, CSM Târgu Mureș, va primi vizita vicecampioanei CFR Timișoara, o umbră a echipei din sezonul trecut. Bănățenii au doar un punct după primele patru runde și împart ultimul loc în clasament cu Mausoleul Mărășești.

Cu șapte puncte contabilizate, CSM Târgu Mureș se află pe locul 3, la egalitate cu West Deva.

Meciul CSM Târgu Mureș – CFR Timișoara va fi în direct, de la ora 18:00, la Digi Sport 2 și FRFtv.

Etapa a 5-a

sâmbătă, 5 octombrie, ora 16:00

ACS Mausoleul Mărășești – CS Luceafărul Buzău 4-6 (3-2), Sala Sporturilor – Mărășești

Arbitri: Ciobanu Vlad (Iași), Luca Ovidiu (Piatra Neamț); Hornet Andrei (Brăila)

Observator arbitri: Balmuș Doru (Galați)

duminică, 6 octombrie, ora 18:00

ACS West Deva – CS United Galați 4-7 (1-2), Sala Sporturilor – Deva

Arbitri: Chita Liviu (Pitești), Dârjan Liviu (Brașov)

Rezervă: Ciorbea Robert (Sânpetru)

Observator arbitri: Șandru Ilie (Pitești)

luni, 7 octombrie, ora 18:00

ACS Sepsi SIC – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 2-3 (1-1), „Sepsi Aréna” – Sfântu Gheorghe

Arbitri: Mihălcuț Andrei (Iași), Spaiuc Robert (Iași); Pentek Laurențiu (Oradea)

Observator arbitri: Năstasă Marius (Piatra Neamț)

marți, 8 octombrie, ora 18:00

CSM Târgu Mureș – CSF CFR 1933 Timișoara, Sala Sporturilor – Târgu Mure

Arbitri: Deaconu Laurențiu (Berceni), Ciorbea Robert (Sânpetru); Brașovean Cristian Cosmin (Cluj)

Observator arbitri: Ivănescu Marian (București)

Clasament: 1. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 15p; 2. CS United Galați 12p; 3. ACS West Deva 7p; 4. CSM Târgu Mureș 7p; 5. ACS Sepsi SIC 5p; 6. CS Luceafărul Buzău 6p; 7. ACS Mausoleul Mărășești 1p; 8. CSF CFR 1933 Timișoara 1p.