Facebook Sepsi SIC

„Sepsi Aréna” din Sfântu Gheorghe, Covasna, a găzduit în acest week-end un meci-test între formația locală Sepsi SIC și FK Odorheiu Secuiesc. În ciuda caracterului amical al duelului, meciul a reprezentat, pentru covăsneni, un bun prilej de revanșă după eșecul la limită din finala „Cupei FK”, 3-4.

Ca și în urmă cu zece zile, învingătoare a fost tot FK Odorheiu Secuiesc, care, la capătul unui joc spectaculos, s-a impus cu scorul de 9-2 (5-0).

Pentru formația pregătită din această vară de Florin Ignat au marcat Hadnagy István, Bálint Andor (dublă), Sergiu Gavrilă, Boga Bence, Popovics Erik, Bálint Patrik (dublă) și Vlăduț Dudău.

Pentru gazdele de la Sepsi SIC au înscris antrenorul-jucător Szabolcs Mánya și Mathis Matyas.

„Ca totdeauna în astfel de partide, rezultatul a interesat mai puțin. Important era să vedem la lucru toți jucătorii pe care îi avem în lot. Și am reușit! Au folosit trei linii, dintre care una formată doar din juniori, care au încercat și au reușit să arate că vor să evolueze în continuare. Trei dintre golurile primei reprize au fost marcate de adversari în ultimele minute.

În partea a doua echipa noastră a evoluat mult mai bine. Am încercat să combinăm liniile. Din punctul meu de vedere a fost un test reușit, atât pentru mine, cât și pentru jucători. E important să vedem pe cine ne bazăm în sezonul care va debuta peste doar două săptămâni”, a spus Szabolcs Mánya, antrenorul-jucător al echipei Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

„Confruntarea de la Sfântu Gheorghe a fost un meci-test foarte bun atât pentru noi, cât și pentru cei de la Sepsi SIC. Am rulat toți jucătorii, acesta fiind și principalul obiectiv al jocului. Am folosit trei linii, a rămas un junior în afara acestora, dar le-am dat minute tuturor.

Iar băieții au profitat din plin și au încercat să arate că se poate conta pe ei. Am văzut dorință de a progresa, am văzut o condiție fizică bună. Trebuie să turăm motoarele, peste mai puțin de două săptămâni începe noul sezon”, a spus Florin Ignat, antrenorul echipei FK Odorheiu Secuiesc.

Echipa harghiteană are programat sâmbătă, 24 august, de la ora 12:00, un nou meci-test, în deplasare, în compania formației CSM Târgu Mureș, participantă și ea la „Cupa FK” de la Odorheiu Secuiesc de acum zece zile.

Liga 1 Futsal Fortuna va debuta în mai puțin de două săptămâni, în primul week-end din septembrie.