După 2-2 cu MNK Futsal Dinamo Zagreb, campioana Croației, United Galați și-a asigurat sâmbătă prezența în Elite Round-ul UEFA Futsal Champions League!

Gălățenii au reușit performanța de a ajunge între cele mai bune 16 echipe din Europa. Înaintea ultimei runde, United Galați se afla pe locul secund, loc ce asigura prezența în Elite Round-ul celei mai importante competiții intercluburi din lume. Gălățenii erau la mâna lor și puteau accede în faza superioară cu un egal, care le-ar fi asigurat prezența în Elite Round-ul UEFA Futsal Champions League.

Conduși la pauză cu 0-2, gălățenii au revenit în partea secundă și au egalat, golurile fiind reușite de Andre Luis Sasse, în minutul 22, și Iulian Cojocaru, în minutul 40, în ultima secundă a meciului!

Astfel, United și-a asigurat locul 2 în clasament și calificarea, indiferent de rezultatul partidei Palma Futsal, campioana Spaniei, și Dobovec, campioana Sloveniei.

United Galați a reușit o performanță importantă pentru futsalul din România, ajungând în Elite Round UEFA Futsal Champions League, unde se găsesc cele mai puternice 16 formații din Europa!