Sorin Până / Sportul Ilustrat

Liga 1 Futsal Fortuna a programat ieri, sâmbătă, 5 octombrie, primul meci al etapei a 5-a. Față în față s-au aflat formațiile Mausoleul Mărășești și Luceafărul Buzău.

La capătul unui meci deosebit de spectaculos, Luceafărul Buzău s-a impus cu scorul de 6-4, bifând astfel cel de-al doilea succes stagional.

Buzoienii au dechis scorul în minutul 4, prin Robert Vârlan. A fost golul care a trezit formația gazdă, care a intrat la pauză în avantaj, scor 3-2. Mai mult, la reluare, gruparea vrânceană, echipă aflată încă în căutarea primului succes din actualul sezon, a mai marcat o dată.

După zece minute de studiu, în care a căutat golul care să relanseze meciul, Luceafărul Buzău a fost de neoprit! Echipa lui Iulian Trăsnea a marcat de patru ori până la final și a plecat de la Mărășești cu toate punctele!

Tânărul Iulian Buda, 17 ani, a fost MVP-ul partidei. Jucătorul Luceafărului Buzău a marcat de trei ori!

Etapa a 5-a a Ligii 1 Futsal Fortuna va continua astăzi, duminică, 6 octombrie, cu meciul dintre West Deva și United Galați. După eșecul din prima etapă, 2-5 la Odorheiu Secuiesc, gălățenii au bifat trei victorii la scor, 8-1 cu Sepsi SIC, 7-0 cu CFR Timișoara și 10-2 cu Mausoleul Mărășești, trupa pregătită de „Cacau” aflându-se într-o vizibilă revenire de formă odată cu apropierea debutului în noul sezon al UEFA Futsal Champions League.

Runda va continua luni la Sfântu Gheorghe și se va încheia marți la Târgu Mureș.

Etapa a 5-a

sâmbătă, 5 octombrie, ora 16:00

ACS Mausoleul Mărășești – CS Luceafărul Buzău 4-6 (3-2), Sala Sporturilor – Mărășești

Arbitri: Ciobanu Vlad (Iași), Luca Ovidiu (Piatra Neamț); Hornet Andrei (Brăila)

Observator arbitri: Balmuș Doru (Galați)

duminică, 6 octombrie, ora 18:00

ACS West Deva – CS United Galați, Sala Sporturilor – Deva

Arbitri: Chita Liviu (Pitești), Dârjan Liviu (Brașov)

Rezervă: Ciorbea Robert (Sânpetru)

Observator arbitri: Șandru Ilie (Pitești)

luni, 7 octombrie, ora 18:00

ACS Sepsi SIC – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, „Sepsi Aréna” – Sfântu Gheorghe

Arbitri: Mihălcuț Andrei (Iași), Spaiuc Robert (Iași); Pentek Laurențiu (Oradea)

Observator arbitri: Năstasă Marius (Piatra Neamț)

marți, 8 octombrie, ora 18:00

CSM Târgu Mureș – CSF CFR 1933 Timișoara, Sala Sporturilor – Târgu Mureș

Clasament: 1. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 12p; 2. CS United Galați 9p; 3. ACS West Deva 7p; 4. CSM Târgu Mureș 7p; 5. ACS Sepsi SIC 5p; 6. CS Luceafărul Buzău 3p; 7. ACS Mausoleul Mărășești 1p; 8. CSF CFR 1933 Timișoara 1p.