Sursă foto: Facebook / Sepsi SIC

Liga 1 Futsal Fortuna a programat ieri, marți, 15 octombrie, confruntarea dintre CFR Timișoara și Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, ultimul meci al etapei a 6-a a Ligii 1 Futsal Fortuna.

Duelul a început perfect pentru oaspeți, care, după doar opt minute de joc aveau un avantaj de două goluri. Mathis Mátyás și Kanyó Szilárd au fost cei care au marcat pentru Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

CFR Timișoara a strâns rândurile și până la pauză a reușit să restabilească egalitate prin reușitele semnate de Ionuț Nemițanu și Valentin Ilaș.

Repriza secundă a fost la fel de echilibrată. Cu patru minute înainte de final, Sepsi SIC a trecut din nou în avantaj, gol semnat de Kanyó Szilárd, și se părea că formația covăsneană va pleca acasă cu toate punctele. Bănățenii au reușit însă să egaleze din nou, prin reușita din ultimul minut a lui Ionuț Nemițanu.

Pentru Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, remiza de ieri de pe Bega este a treia în doar șase etape, în timp ce vicecampioana CFR Timișoara rămâne fără victorie în actualul sezon.

Etapa a 6-a

duminică, 13 octombrie

ora 13:00

ACS West Deva – CSM Târgu Mureș 2-3 (0-1), Sala Sporturilor – Deva

Au marcat: Boda Krisztian (36), Ionuț Florea (39) / Raul Pogăcean (1), Tamas Kusmodi (34), Iszlai Richard (40)

Arbitri: Pentek Laurențiu – (Oradea), Boharu Predescu Ionel (Buftea); Trașcă Marius (Pitești)

Observator arbitri: Ciolacu Bogdan (Pitești)

ora 14:00

CS United Galați – CS Luceafărul Buzău 9-2 (5-0), Sala Sporturilor „Dunărea” – Galați

Arbitri: Mocanu Dragoș, Preda Romeo; Hornet Andrei (toți din Brăila)

Observator arbitri: Mititel Marius (Bucureşti)

ora 18:00

Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – ACS Mausoleul Mărășești 37-2 (18-1), Sala Sporturilor – Odorheiu Secuiesc

Au marcat: Hadnagy István (1, 3, 12, 13, 14, 22, 32, 33), Bálint Andor (2, 3, 23, 32), Vlad Dudău (5, 7, 15, 35), Boga Richárd (5, 14), Popovics Erik (9, 29), Kedei Barna (11, 27, 30), Miklós Tamás (12, 21), Tankó Levente (16, 33), Péter Miklós (18, 19, 24, 31), Kerestély József (23, 31), Sandrin Tompea (25), Sergiu Gavrilă (26), Bálint Patrik (27, 39) / Totolici Nicușor (10), Cristian Budesteanu (35)

Arbitri: Hanceariuc Bogdan (Iași), Macovei Florin Aurelian (Galați); Balint Attila (Odorheiu Secuiesc)

Observator arbitri: Captan Sebastian (Galați)

marți, 15 octombrie

ora 17:45

CSF CFR 1933 Timișoara – ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 3-3 (2-2); Sala Sporturilor „Constantin Jude” – Timișoara

Au marcat: Ionuț Nemițanu ( 13, 40), Valentin Ilaș (19) / Mathis Mátyás (7), Kanyó Szilárd (8, 36)

Arbitri: Chița Liviu (Pitești), Deaconu Laurențiu (Berceni); Blindu Cătălin Ionuț (Hunedoara)

Observator arbitri: Anca Florin – Deva

Clasament: 1. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 18p; 2. CS United Galați 15p; 3. CSM Târgu Mureș 13p; 4. ACS West Deva 7p; 5. ACS Sepsi SIC 6p; 6. CS Luceafărul Buzău 6p; 7. ACS Mausoleul Mărășești 1p; 8. CSF CFR 1933 Timișoara 2p

Programul etapei a 7-a

duminică, 20 octombrie, ora 16:00

CS Luceafărul Buzău – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – ACS West Deva

ACS Mausoleul Mărășești – CSF CFR 1933 Timișoara

*partida CSM Târgu Mureș – CS United Galați a fost amânată, gălățenii urmând să plece spre Palma de Mallorca pentru meciurile din Main Round-ul UEFA Futsal Champions League