Liga 1 Futsal Fortuna a programat ieri, duminică, 8 septembrie, trei partide contând pentru etapa a 2-a din noul sezon.

Lovitura de start a rundei s-a dat la Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” din Buzău, acolo unde s-au întâlnit două formații învingătoare în prima etapă.

Luceafărul Buzău venea după un succes pe terenul vicecampioanei CFR Timișoara, în timp ce West Deva a profitat în prima rundă de avantajul terenului propriu și a trecut la scor de Mausoleul Mărășești.

Veteranul Florin Matei a marcat primele două goluri ale meciului pentru Deva, dar Luceafărul a ținut aproape. Paul Isac și Robert Vârlan au ținut în joc formația gazdă, dar finalul a aparținut oaspeților, care, în ultimele patru minute, au marcat de trei ori. West Deva ajunge astfel la două victorii din tot atâtea partide în acest debut de sezon.

Tot două victorii după primele două runde, „șase puncte din șase”, a bifat și FK Odorheiu Secuiesc. După victoria de senzație în fața campioanei United Galați, trupa pregătită de Florin Ignat și supervizată de managerul Jakab Zoltán a trecut ieri și de vicecampioana CFR Timișoara. Bănățenii au început curajos meciul de la Odorheiu Secuiesc și au deschis scorul în minutul 2 prin noul sosit Ricardo Passoli.

A fost reușita care a trezit formația gazdă! FK Odorheiu Secuiesc a turat motoarele și a înscris până la final de șapte ori! Florin Ignat a folosit în meciul cu CFR Timișoara toți jucătorii trecuți pe foaia de joc.

Etapa viitoare, West Deva și FK Odorheiu Secuiesc, singurele echipe cu punctaj maxim după două etape, vor fi adversare. Meciul se va juca la Sala Sporturilor din Deva.

Într-o partidă transmisă în direct la Digi Sport 4 și pe FRF.tv, Mausoleul Mărășești și CSM Târgu Mureș au oferit un spectacol agreabil. La capătul primei reprize, oaspeții conduceau cu 2-0. Ovidiu Tudose a relansat confruntarea după ce a marcat la doar câteva secunde de la reluare. În ciuda eforturilor disperate, inclusiv la „5 contra 4”, gazdele de la Mausoleul Mărășești nu au putut egala.

Etapa a 2-a se va încheia marți, la Galați, acolo unde campioana CS United va primi vizita formației Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

Etapa a 2-a

duminică, 8 septembrie

ora 15:00

CS Luceafărul Buzău – ACS West Deva 2-6 (1-2), Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” – Buzău

Au marcat: Paul Isac (18), Robert Vârlan (28) / Florin Matei (6, 17), Cristian Matei (25), Andrei Grosu (36, 37), Teodor Flentea (39)

Arbitri: Hanceariuc Bogdan (Iași), Luca Ovidiu (Piatra Neamț); Șpaiuc Sebastian (Iași)

Observator arbitri: Ivănescu Marian (București)

ora 17:00

ACS Mausoleul Mărășești – CSM Târgu Mureș 1-2 (0-2), Sala Sporturilor – Mărășești

Au marcat: Ovidiu Tudose (21) / Eduard Varga (11), Robert Lapoși (17)

Arbitri: Mocanu Dragoș (Brăila), Macovei Florin Aurelian (Galați); Hornet Andrei (Brăila)

Observator arbitri: Balmuș Doru (Galați)

ora 18:00

Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – CSF CFR 1933 Timișoara 7-1 (3-1), Sala Sporturilor – Odorheiu Secuiesc

Au marcat: Hadnagy István (10, 21), Bálint Andor (17, 18), Boga Bence-Richárd (33), Kedei Barna (34), Péter Miklós (37) / Ricardo Passoli (2)

Arbitri: Pentek Laurențiu (Oradea), Gunciu Roberto Florentin (Popești Leordeni); Ciorbea Robert (Sânpetru)

Observator arbitri: Mititel Marius (București)