Meciul s-a disputat pe stadionul "Pyrgos Community" din Limassol și a fost câștigat cu 3-2 de tricolorii pregătiți de Daniel Mogoșanu.

Echipa României: 1. Sava-cpt. – 2. Grosu, 15. Toma (6. Chilili, 78′), 3. Dicu, 4. Florică – 5. Crivac, 8. Grameni – 7. Pitu (17. Iurea, 78′), 20. Peto, 10. Bani (11. Stoica, 58′) – 9. Corbeanu (21. Suciu, 58′)

Rezerve neutilizate: 12. Popa – 13. Iana, 14. Dumitru, 16. Urcan, 18. Szondi, 19. Târță, 22. Istrate

Ciprioții au condus la pauză cu 2-1, deși România a fost cea care a deschis scorul încă din minutul 2. Peto a trimis din prima în plasă după o minge scoasă din banda dreaptă de Pitu. Gazdele au revenit rapid printr-un gol marcat în minutul 4, dintr-un penalty făcut de Dicu, și au trecut la conducere în minutul 33.

În partea secundă, în minutul 49, Pitu i-a pasat excelent lui Crivac, care a reluat sub bară din 9 metri. Apoi, Peto a înscris al doilea său gol și cel al victoriei î n prelungiri. În minutul 80+3, acesta a pătruns în banda dreapta și a finalizat la colțul lung pentru o victorie meritată a tricolorilor care au ratat alte șapte ocazii importante de a înscrie.

Revanșa dintre cele două reprezentative va avea loc pe 8 februarie, de la 14:00, tot pe arena din Limassol.

Lotul convocat de Daniel Mogoșanu pentru "dubla" cu Cipru:

Portari: Răzvan Sava (Pro Sesto), Robert Popa (SCM Râmnicu Vâlcea)

Fundași: Darius Grosu (Academia Gheorghe Hagi), David Dumitru (LPS Târgu Jiu), Toni Suciu (Csikszereda Miercurea Ciuc), Rareș Urcan (Nurnberg), Andrei Dicu (FCSB), Vlad Toma (LPS Banatul), Luca Florică (Regal Sport), Alexandru Chilili (FC Voluntari),

Mijlocași: Lukas Iurea (Hertha Berlin), Alexandru Crivac (FC Dănuț Coman), Constantin Grameni (Academia Gheorghe Hagi), Szondi Botond (Csikszereda Miercurea Ciuc), Denis Târță (FC Kiss 2015 Baia Mare), Leon Peto (Osnabruck), Ahmed Bani (Dinamo), Ianis Stoica (FCSB), Andrei Iana (FCSB), Alexi Pitu (Academia Gheorghe Hagi)

Atacanți: Theodor Corbeanu (FC Toronto), Andrei Istrate (Ardealul Cluj)

Actuala reprezentativă U16 a României va debuta în preliminariile Campionatului European U17 în toamna anului 2018.