”Tricolorii” antrenați de Adrian Boingiu au câștigat în fața selecționatei Bulgariei cu scorul de 2-1. În primul joc al turneului, Ungaria a învins Moldova cu 2-0.

Echipa României: 1. Adelin Iliescu – 2. Denis Haruț (18. Daniel Chifu, min. 67), 6. Ștefan Pădureț, 3. Constantin Dima, 4. Cristian Podină (16. Dan Berci, min. 37) – 7. Vlad Dragomir-cpt. (19. Carlos Cherteș, min. 77), 5. Radu Boboc (17. Marco Dulca, min. 67) – 8. George Ganea (20. Hery Kim, min. 52), 10. Nicușor Craiu (13. Krisztyan Moskola, min. 77), 11. Alexandru Mățan (15. Rareș Lazăr, min. 52) – 9. Andrei Mezin (14. Robert Moldoveanu, min. 52)

Rezerve: 12. Alexandru Costache

Echipa Bulgariei: 1. Petar Petrov – 4. Georgi Kostov, 3. Martin Semerdzhiev, 15. Petar Rogozalski, 5. Martin Kostadinov (16. Dimitar Iliev, min. 72) – 8. Ivan Tilev (2. Ilian Iliev, min. 50) – 20. Nikola Gavov (17. Martin Kovachev, min. 72), 6. Aleksandar Zlatkov, 11. Atanas Kabov (18. Toni Ivanov, min. 59), 13. Ivan Mitrev (7. Martin Milkov, min. 31) – 10. Stanislav Ivanov (9. Kaloyan Krastev, min. 59)

Rezerve: 12. Stliyan Georgiev, 14. Dimitar Kostadinov, 19. Kristiyan Dimitrov

VEZI VIDEO CU GOLURILE!

FINAL. România – Bulgaria 2-1 (Craiu 29-pen., Moldoveanu 64 / Ivanov 13)

Min. 80 : Moldoveanu reia peste de la 12 metri

Min. 71 : Iliescu scoate de sub bară un șut care putea egala scorul pe tabela de marcaj

Min. 70 : Dublă ocazie a lui Moldoveanu! Mai întâi a ratat o nouă execuție spectaculoasă, iar apoi a tras pe colțul scurt, din careu, însă fără forță

Min. 64 : GOL! ROMÂNIA – BULGARIA 2-1! Robert Moldoveanu înscrie spectaculos, printr-o ”foarfecă” laterală, din centrarea lui

Min. 60 : Conform regulamentului competiției, Nicușor Craiu iese pe margine timp de 8 minute, după o simulare a sa

Min. 48 : Dragomir îl încearcă pe portarul advers cu un șut din afara careului

PAUZĂ. România – Bulgaria 1-1 (Craiu 29-pen. / Ivanov 13)

Min. 29 : GOL! ROMÂNIA – BULGARIA 1-1! Nicușor Craiu transformă o lovitură de la 11 metri! Semerdzhiev a fost eliminat după ce l-a faultat pe Mezin în calitate de ultim apărător

Min. 16 : Petrov scoate excelent, de lângă bară, șutul lui Andrei Mezin din 6 metri!

Min. 13 : România – Bulgaria 0-1! Ivanov înscrie cu un șut la colțul lung, din interiorul careului, după assist-ul lui Kabov

Min. 5 : Dintr-o poziție bună, Ivanov șutează în brațele întinse ale lui Iliescu. Prima ocazie importantă a jocului!

Cele patru selecționate joacă între ele, în sistem grupă, câte două reprize de câte 40 de minute. Dacă două echipe se află la egalitate la finalul partidei, se vor executa lovituri de departajare. Victoria în timpul regulamentar este răsplătită cu 3 puncte, cea obținută după penalty-uri două puncte, iar echipă învinsă după executarea loviturilor de la 11 metri primește un punct. Totuși, conform regulamentului turneului, la final nu se va întocmi clasament.

Următoarele jocuri la Turneul de Dezvoltare:
17 aprilie: Ungaria – Bulgaria (ora 14:00), România – Moldova (ora 17:30)
19 aprilie: Bulgaria – Moldova (ora 10:00), România – Ungaria (ora 12:30)

Toate partidele se vor disputa pe terenul principal al Centrului de Fotbal Mogoșoaia.