Selecționata Under 18 a României a remizat cu reprezentativa Suediei, scor 1-1, de în cel de-al doilea meci din cadrul Turneului celor 4 Națiuni.

După o primă repriză încheiată fără gol, tricolorii au deschis scorul în minutul 49 prin Luis Nițu. Gazdele au revenit în joc pe final și au înscris golul egalizator în minutul 78, prin Kayambe.

În ultima partidă din cadrul Turneului celor 4 Națiuni, programată pe 10 septembrie, de la ora locală 15:00, tricolorii vor întâlni Norvegia, pe stadionul Sävstaås IP (Bollnäs).

Suedia – România 1-1(Kayembe 78’/Nițu 49′)

Pentru meciul de astăzi, selecționerul Laurențiu Roșu s-a decis asupra următoarei echipe:

1.Șerban – 13. Georgescu, 15. Niță, 4. Marin, 14. Cohan – 16. Mărginean, 6. Negrean – 17. Nițu, 20. Mitrea-cpt, 18. Marrone – 19. Bodea

Rezerve: 12. Ducan – 2. Rus, 3. Tand, 5. Dumitrescu, 7. June, 8. Albu, 9. Toma, 10. Miculescu, 11. Stan

În primul meci, tricolorii au pierdut în prelungiri partida contra Austriei, scor 3-2, după ce au condus cu 2-0.

Pentru participarea la turneul din Suedia, selecționerul reprezentativei U18 a României, Laurențiu Roșu, a convocat 20 de jucători:

Portari: Alexandru Șerban (FC Viitorul), Răzvan Ducan (FCSB)

Fundași: Alex Georgescu (FC Viitorul), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Alexandru Rus (Ardealul Cluj), George Marin (Astra), Cristian Tand (Ardealul Cluj), Loren Niță (CNP Târgu Mureș/FC Interstar Sibiu)

Mijlocași: Dragoș Albu (FC Utrecht), Alexandru Negrean (FC Viitorul), Vlad Mitrea (Internazionale Milano), Andrei Mărginean (Sassuolo), Aurel June (Sporting Vaslui), Salvatore Marrone (Nurnberg), Mihai Cohan (Universitatea Cluj), Luis Nițu (U Craiova 1948 Club Sportiv)

Atacanți: David Miculescu (UTA Arad), Daniel Toma (Fotbal Club Rapid), Alexandru Bodea (FCSB), Claudiu Stan (Dinamo)

Generația formată din jucători născuți începând cu 2001 va debuta în preliminariile Campionatului European Under 19 abia în toamna anului viitor.