În partida de azi transmisă live-text pe site-ul FRF.ro, ”tricolorii” au condus la pauză cu 3-0, prin reuşitele lui Cristian Ene (10, 44) şi Chelaru (27). Pe final de meci, finlandezii au redus din handicap prin Laatikainen (79), dar diferenţa de trei goluri a fost refăcută de Alin Manea (90+1).
Echipa de start a României în partida de azi a fost: 12. Tordai – 2. Pham, 5. Dudea, 15. Ciobotariu, 4. Chelaru – 6. Chivari, 8. Dr. Cojocaru – 24. Al. Stoica, 17. Vîlceanu, 10. Cicâldău (cpt.) – 9. Cr. Ene.
Rezerve sunt: 1. Suciu – 11. A. Manea, 7. P. Petre, 14. Ed. Călin, 18. Niacşu, 19. Mih, 20. Botă, 21. Kilyen, 22. D. Panait
De partea cealaltă, antrenorul principal Kai Nyyssönen i-a trimis pe Mikkelson – Böckerman, Kalermo, Pitkänen, Hämäläinen – Sjöstedt, Ala-Myllmäki (cpt.), Kuningas, Hostikka – Jakonen, Lindfors
Rezerve sunt Valakari – Lindgvist, Tomas, Jalli, N'Sombo, Alaharjula, Laatikainen
►FINAL
►Min.90+1, 4-1 acţiune ofensivă a "tricolorilor", în marginea careului finlandez, încercare de pătrundere, Tomas intervine prin alunecare şi îi pune mingea pe tavă lui Alin Manea, care îndeplineşte o formalitate
►Min.89 Alaharjula este blocat în careu de Dan Panait
►Min.80 au ieşit Kalermo şi Böckerman, au intrat Tomas şi cu Jalli
►Min.79, 3-1 Laatikainen reduce din diferenţă
►Min.77 şut puternic al lui Mih, de la circa 30 de metri, dar portarul advers prinde
►Min.74 Dragoş Cojocaru este schimbat cu Kilyen, Alex Stoica i-a lăsat locul lui Alin Manea, în timp ce Eduard Călin a fost introdus în locul lui Ciocâldeu
►Min.73 Hämäläinen şutează periculos, dar Tordai respinge cu siguranţă
►Min.71 Lakonen este schimbat cu N'Sombo
►Min.70 pătrundere a lui Panait, care şutează din afara careului, dar departe de poartă
►Min.64 triplă schimbare la oaspeţi: ies Hostikka, Sjöstedt şi Lindfors, intră Lindgvist, Alaharjula şi Laatikainen
►Min.62 acţiune a lui Ciocâldău, pasă la Patrick Petre, care driblează portarul, dar este încurcat de un fundaş advers şi pierde mingea
►Min.61 ies Pham, Vîlceanu, Ene şi Chelaru, în locul lor intrând Niacşu, Patrick Petre, Botă şi Panait
►Min.58 centrare Pham, cap Cicâldău, dar Pitkänen respinge în corner
►Min.56 acţiune Vâlceanu, care traversează careul, dar pasa lui cu călcâiul este interceptată de un adversar
►Min.55 acţiune personală a lui Ciocâldeu, trece de doi adversari, dar acţiunea se termină cu un şut pe lângă
►PAUZĂ
►Min.44, 3-0 Pitkänen face o preluare prea largă, Cristian Ene face presing şi îi suflă balonul, pleacă spre poarta adversă şi îl lobează pe Mikkelson din marginea careului
►Min.34 Jakonen şutează din afara careului, din lateral stânga, dar mult peste
►Min.33 şut centrare al lui Hämäläinen, prins fără probleme de Tordai
►Min.27, 2-0 Chelaru înscrie un gol spectaculos, dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri, din poziţie centrală, executată imparabil, cu stângul. Lovitura liberă a fost dictată de centralul Laurenţiu Ionaşcu, după un fault asupra lui Alexandru Stoica
►Min.20 centrare foarte bună a lui Alexandru Stoica, în faţa porţii, de unde Ene a trimis milimetric pe lângă bară, din şase metri, prin alunecare
►Min.18 şut bun al lui Hostikka, dar Tordai prinde cu siguranţă
►Min.15 Chivari nu mai poate continua jocul şi este schimbat cu Mih. Jucătorul Olimpiei a fost accidentat cu câteva minute în urmă de un adversar, dar a continuat să mai joace
►Min.11 lovitură liberă executată de Ala-Myllmaki, mult peste poartă
►Min.10 1-0, Alexandru Stoica pătrunde spre centru, pasează inspirat printre fundaşii adverşi pentru Cristian Ene, iar atacantul României a înscris cu lejeritate pe lângă portarul Mikkelson
Lotul pentru Turul de Elită va fi stabilit până pe 23 martie
În perioada 24-29 martie 2016, naţionala Under 19 a României va participa la Turul de Elită pentru calificarea la EURO 2016. Echipa antrenată de Andrei Spier va evolua în cadrul grupei a treia, găzduită de Austria, alături de ţara gazdă, Cehia şi Slovacia. Data limită pentru trimiterea la UEFA a listei cu lotul oficial pentru această competiţie este 23 martie.
Pentru a se califica la turneul final al EURO 2016, care se va disputa în perioada 11-24 iulie în Germania, reprezentativa pregătită de Andrei Spier va trebui să ocupe locul 1 în grupa din care mai fac parte Cehia, Slovacia şi Austria. Cele şapte câștigătoare ale grupelor din Turul de Elită vor fi prezente în ultima fază a competiției, alături de Germania, ţara organizatoare a EURO U19.
Iată şi programul oficial al ”tricolorilor” la Turul de Elită, care vor sta pe perioada turneului în localitatea Bad Waltersdorf:
► 24.03.2016, ora 12:00 (ora României): Cehia – România
► 26.03.2016, ora 16:30 (ora României): România – Austria
► 29.03.2016, ora 19:00 (ora României): Slovacia – România
Primele două partide se vor disputa pe stadionul Thermen din Bad Waltersdorf, iar ultima se va juca pe stadionul SV Rohrbach din Rohrbach an der Lafnitz.
Lotul convocat pentru meciurile cu Finlanda:
► Arpad Örs Georgy Tordai – 11.03.1997 – FC Viitorul
► Cătălin Suciu – 10.11.1998 – Unirea 1924 Alba Iulia
► Florentin Pham Huy Tien – 02.03.1997 – Academica Clinceni
► Alin Ilie Dudea – 06.06.1997 – Rapid CFR Suceava
► Denis Ciobotariu – 10.06.1998 – Dinamo II
► Marius Chelaru – 02.03.1997 – Metalurgistul Cugir
► Szabolcs Istvan Kilyen – 19.03.1998 – FC Viitorul II
► Dan Lucian Panait – 16.02.1997 – FC Viitorul II
► Bogdan Constantin Niacşu – 25.09.1997 – AD Alcorcón
► Denis Chivari – 18.02.1997 – Olimpia Satu Mare
► Alin Mihai Manea – 09.01.1997 – CS U Craiova II
► Eduard Marian Călin – 23.02.1997 – AD Alcorcón
► Dragoș Ştefan Cojocaru – 08.04.1997 – Anderlecht Bruxelles
► Patrick Mihai Petre – 09.05.1997 – Dinamo II
► Alexandru Cicâldău – 08.07.1997 – FC Viitorul II
► Daniel Mih – 12.08.1997 – Ardealul Cluj
► Robert Alexandru Vîlceanu – 29.03.1997 – FC Voluntari
► Alexandru Iulian Stoica – 30.09.1997 – Dunărea Călăraşi
► Theodor Constantin Botă – 24.05.1997 – Gloria Buzău
► Cristian Ene – 29.07.1997 – Academia Gheorghe Hagi
Foto: FRF / Alexandru Dobre (Mediafax)