Echipa națională de fotbal pe plajă a României a câștigat la loviturile pentru departajare meciul amical cu reprezentativa similară a Greciei disputat marți, la Xylokastro, în fața a 1.000 de spectatori. La finalul celor trei reprize, scorul a fost egal, 5-5. Rezultatul nu s-a schimbat în prelungiri, ceea ce a făcut ca învingătoarea să fie stabilită la loviturile pentru departajare: tricolorii s-au impus cu 3-2. Aceasta este prima partidă pe care românii au jucat-o în 2016.

Selecționerul Viorel Farcaș a început confruntarea cu următorul ”cinci”: Ionuț FLOREA – Marian MĂCIUCĂ, Gabriel DOBRE, Ionel POSTEUCĂ, Bogdan CIOCĂNEL. S-au aflat pe banca de rezerve la startul duelului: Valentin DUMITRICĂ – Adrian TĂNASE, Liviu CROITORU, Dorel ZAHARIA, Marius JALBĂ. A intrat în teren și Viorel FARCAȘ.

Pentru România, au marcat Marian Măciucă (de trei ori), Gabriel Dobre și Adrian Tănase. La loviturile pentru departajare, au punctat Marian Măciucă, Ionel Posteucă și Gabriel Dobre.

”A fost o atmosferă frumoasă, a venit multă lume să urmărească meciul! Într-un moment în care conduceam cu 5-2, putea să ne fie acordat un penalty care, dacă ar fi fost transformat, probabil că ar fi făcut să nu se intre în prelungiri. Partida poate fi caracterizată prin trei cuvinte: ambiție, devotament și … căldură!”, a declarat Valeriu Ioniță, managerul reprezentativei tricolore.

Miercuri, de la ora 19:00, tot la Xylokastro, este programată cea de-a doua confruntare dintre România și Grecia. Ambele formații se pregătesc pentru participarea în ediția din acest an a Ligii Europene, competiție care va începe luna viitoare.