Sursă foto: Facebook / Steaua București

Liga 2 Casa Pariurilor a tras cortina peste încă o etapă, cea cu numărul 9, în care am avut programate 8 dueluri sâmbătă, de la ora 11:00, și 2 luni, pe canalele Digi Sport și Prima Sport, precum și pe FRF.tv.

Steaua a primit gol după 5 runde cu „clean sheet”

Steaua București s-a deplasat la Slatina, pentru duelul cu formația gazdă, aflată pe locul 3 înaintea rundei.

Formația roș-albastră, cea mai bună defensivă în campionat, a încasat gol pentru prima oară în 5 runde. Ultimul meci în care echipa pregătită de Daniel Oprița primise gol fusese cu ACSM Reșița, în etapa a 3-a.

Meciul s-a încheiat 1-1, prin golurile marcate de Cătălin Doman (minutul 30, penalty), respectiv Adrian Popa (minutul 64). Grație acestui punct, dublat de înfrângerea celor de la Metaloglobus, CSM Slatina a urcat pe locul secund.

Metalul Buzău învinge pe Corvinul Hunedoara

Metalul Buzău a realizat, în deplasare la Corvinul Hunedoara, supriza etapei. Buzoienii s-au impus la limită, 1-0, și au încheiat seria de 6 meciuri fără înfrângere pentru buzoieni.

De altfel, deținătoarea cupei a disputat, odată cu duelul contra Metalului, al 7-lea meci în aproximativ 30 de zile. În acest interval, Corvinul a bifat 5 victorii, un egal și o înfrângere.

FC Voluntari iese victorioasă din derby-ul județului Ilfov

Această rundă a programat sâmbătă, de la ora 11:00, un adevărat derby la nivel de județ, în Ilfov. CS Afumați, formația clasată pe poziția a 4-a înainte etapei, a primit vizita celor de la FC Voluntari, locul 9.

Golul marcat de George Merloi, în minutul 21, a „sigilat” cele trei puncte și le-a trimis către Voluntari. Trupa antrenată de Claudiu Niculescu urcă pe locul 8, în timp ce Afumați pică pe 6.

AFK Csikszereda continuă drumul spre Liga 1

O nouă etapă, un nou succes pentru AFK Csikszereda. Formația din Miercurea Ciuc s-a impus acasă, la limită, 1-0, în fața celor de la CSM Focșani, penultima clasată.

Golul lui Jozef Dolny, din minutul 48, a fost de ajuns pentru băieții pregătiți de Robert Ilyeș. Astfel, în doar 9 runde, ciucanii au realizat 8 victorii și un egal și, în acest moment, se află la 7 lungimi distanță de locurile 2 și 3, CSM Slatina și Metaloglobus București, aflate la egalitate de puncte.