După victoria de pe Arena Națională la două goluri diferență, dinamoviștii au smuls cu greu o remiză la Miercurea Ciuc, dar rezultatul final e suficient pentru sezonul 2024/2025 în Superliga.

Prima repriză din Csikszereda Miercurea Ciuc – Dinamo a fost marcată mai mult de miza partidei și de o presiune care a apăsat evident pe jucătorii ambelor formații. Până în prelungiri, când Babati a ratat față în față cu portarul Golubovic, au lipsit marile ocazii de gol.

În schimb, cartonașe galbene, un gol superb marcat de Jebari dar anulat pentru ofsaid în construcția fazei, un incident neplăcut în tribune cu un fan oaspete care a necesitat îngrijiri medicale de urgențe. Șase minute de prelungire pentru o repriză în care Ilyeș a fost nevoit să facă deja două schimbări, exclusiv din rațiuni medicale!

Asediu fără finalitate pentru ciucani

După pauză, ciucanii s-au lansat într-o serie incredibilă de ocazii mari, au atacat curajos, timp de aproape jumătate de oră au transformat într-un veritabil asediu concentrarea ofensivă, dar n-au avut limpezime la finalizare.

Babati n-a putut relua singur din fața porții goale o centrare din stânga venită cam tare și puțin în spatele său, Csuros a tras violent dar pe centrul porții, Anderson Ceara a trimis un balon interesant dar Golubovic a respins în corner.

Nici Nagy, voleu direct după executarea cornerului, nici Gal-Andrezly, șut pe jos, din unghi, pe lângă poartă, n-au avut mai mult noroc ori un strop de claritate pentru deschiderea scorului.

Pe final de meci, Dinamo a gestionat calm avantajul scorului în raport de dublă manșă și a închis liniile pentru un 0-0 care înseamnă obiectiv îndeplinit.

AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – SC DINAMO 1948 0-0 (0-2 în tur)

Csikzereda: 33. Gyenge – 23. J. Nagy (32. Jelena 79), 5. D. Kelemen (cpt.), 13. Csürös, 3. Apro – 8. S. Vereş (16. B. Pintér 42), 53. Szondi (2. Gheralia 79) – 9. Babati, 10. Jebari (11. Anderson Ceará 28), 77. Gál-Andrezly – 7. Makrai
Rezerve: 1. Karácsony 57. B. Gergely, 91. Vita, 17. Bloj, 98. Ronai
Antrenor: Róbert Ilyés
Cartonaşe galbene: D. Kelemen (6), Babati (82)
Cartonaşe roşii: – / Vellai (6)

Dinamo: 1. Golubović – 2. Gabriel Moura, 23. Patriche (cpt.), 28. Homawoo, 31. Amzăr (27. R. Grigore 82) – 77. Milanov (98. Cr. Costin 74), 8. Gnahoré, 18. Pavičić (10. Dani Iglesias 46) – 22. Bani, 19. Abdallah (20. Borduşanu 86), 17. Politic (7. Gonçalo Gregório 86)
Rezerve: 39. Railean – 30. N. Roşu, 16. Ilić, 32. Edgar Ié