Ocupanta locului 8 în play-out-ul Superligii a primit pe teren propriu formația care a încheiat pe locul 5 în play-off-ul din Liga 2 Casa Pariurilor.

Pe stadionul Municipal din Botoșani, cu 5.816 fani la manșa tur a barajului care va garanta un loc în sezonul 2024/2025 din Superliga, cele două formații au oferit o primă repriză fără vreun șut pe poartă. Gazdele au dominat steril, cu o posesie covârșitoare dar ocazia mare a venit din start în dreptul oaspeților, cu Stan nereușind să devieze spre gol (6).

Botoșani a împins liniile, a încercat inclusiv din faze fixe, contabilizând nu mai puțin de 6 cornere față de niciunul al Mioveniului, dar ocaziile, fie că a fost vorba de centrarea lui Mailat în fața porții (10) ori de cea a lui Benzar (25), au fost respinse. Iar când Florescu l-a servit pe Miron, lovitura cu capul s-a dus pe lângă poartă (45). Repriza s-a încheiat cu golul oaspeților, marcat de Blănaru, anulat de VAR pentru poziție de ofsaid.

Dominare Botoșani, ocazii mari Mioveni, gol pentru gazde!

Scenariul a continuat la reluare, cu o dominare și mai evidentă a echipei lui Bogdan Andone, dar cu aceeași lipsă de eficiență în avanposturi. Nici măcar cele trei schimbări de la pauză n-au adus claritate cu efect pe tabelă. Florescu a tras din careu, tare dar peste bara transversală (52).

Marile ocazii au aparținut însă oaspeților! Alin Șerban a bifat marea ratare pentru Mioveni după pauză în minutul 81, venind impetuos din linia a doua pe o minge potrivită de Blănaru, dar execuția lui din unghi, aproximativ 10 metri de poartă, a fost respinsă finalmente de Miron. Un minut mai târziu, Blănaru nu nimerește cadrul cu un șut de la aceeași distanță!

Florescu a șutat de la 11 metri, pe jos, dar portarul Croitoru a intervenit cu piciorul, extraordinar (89), anunțând parcă faptul că reduta Mioveniului începe să se clatine în prelungiri. Aldair trage de la aproape 30 de metri, tot pe jos, dar plasat și printre picioarele unui fundaș, Croitoru e păcălit! 1-0 și victoria de aur pentru Botoșani!

• Returul are loc pe 24 mai, de la ora 20:00
  • Dinamo București și Csikszereda Miercurea Ciuc se vor întâlni în turul celuilalt duel de baraj luni, 20 mai, de la ora 20:00

FC BOTOȘANI – CS MIOVENI 1-0 (0-0)
Aldaír Ferreira (90+2)

FC Botoșani: 1. Kukić – 20. R. Benzar (93. Mitrov 44), 16. I. Filip, 4. And. Miron (cpt.), 30. Ţigănaşu – 33. Gab. David (28. Petro 46), 6. Dican (27. Enzo López 46), 83. Aldaír Ferreira – 8. Ed. Florescu, 10. Kaprof (66. Mouaddib 46), 7. Mailat (11. Ofosu 71)
Rezerve: 68. Ducan – 17. S. Camara, 32. Şeroni, 88. L. Fülöp
Antrenor: Bogdan Andone
Cartonaşe galbene:

CS Mioveni: 22. F. Croitoru – 8. Traşcu (18. I. Şerban 80), 5. Cr. Ignat, 4. R. Garutti, 25. Burnea, 30. Şerbănică (cpt.) – 21. Cărăruş, 23. And. Panait (7. Daniel Toma 39) – 89. Blănaru, 17. Al. Stan (11. A. Şerban 75), 9. Guţea (14. Gogor 80)
Rezerve: 68. Val. Sima – 29. Mih. Costea, 80. Massaro, 90. Căprescu, 19. Bolohan
Antrenor:
Constantin Schumacher
Burnea (78), Şerbănică (85)

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru
: Horațiu Feșnic. Asistenți: Valentin Avram și Alexandru Cerei. Rezervă: Iulian Dima. Arbitru VAR: Sebastian Colțescu. Asistent VAR: Cristina Trandafir