Campioana României a câștigat dramatic returul din play-off-ul UEFA Europa League cu Lask Linz, 1-0, și s-a calificat pe tabloul principal al celei de-a doua competiții continentale.

FCSB a avut de așteptat 93 de minute pentru golul calificării, o execuție excepțională a căpitanului Darius Olaru, șut puternic sub bară, din unghi! 1-0, iar campioana va reprezenta din nou România în Europa League după o pauză de 7 ani.

Tragerea la sorți va avea loc la Monaco, vineri, 30 august, de la ora 14:00. Europa League, la fel ca Liga Campionilor, se va desfășura începând din acest sezon într-un nou format.

Pe tabloul principal sunt 36 de echipe, împărțite în 4 urne valorice. În urma tragerii la sorți, fiecare echipă va disputa 8 partide, 4 pe teren propriu, 4 în deplasare. Și va întâlni câte dou adversari din fiecare urnă valorică.

Primele 8 echipe dintr-o ierarhie comună vor face pasul spre optimile de finală, în timp ce echipele de pe locurile 9-24 vor disputa un play-off.

Cealaltă echipă din România rămasă în cupele europene, CFR Cluj, a fost eliminată din play-off-ul Conference League după înfrângerea, 0-3, din Cipru, împotriva lui Pafos.

Federația Română de Fotbal o felicită pe FCSB pentru calificarea pe tabloul principal Europa League și îi urează mult succes mai departe în competiție.