Naționala de fotbal feminin U17 a României are în perioada 21-28 octombrie un stagiu de pregătire la CNAF Mogoșoaia cu o „dublă” amicală contra reprezentativei similare din San Marino.

În primul joc, disputat sâmbătă, 26 octombrie, la Centrul Național de Fotbal Buftea, tricolorele s-au impus cu scorul de 4-0. Au marcat: Nicolae (6-pen.), Colibaba (26), Cândea (49), Banciu (59).

Luni, pe același teren, naționala tricoloră U17 a disputat cel de-al doilea meci și s-a impus într-o manieră și mai clară, scor 6-1. Borțea a deschis scorul rapid, în minutul 2, iar tricolorele U17 și-au dublat avantajul după încă 15 minute de joc, autoare Cândea.

Olah a marcat de două ori în minutele 34 și 44, iar Banciu a modificat tabela la 5-0 chiar înainte de pauză. Zamfir a marcat un gol superb la doar un minut după ce a fost introdusă pe gazon, pe când Elisa Terenzi a marcat golul de onoare al oaspetelor. Meciul a fost transmis în exclusivitate pe FRF.tv.

ROMÂNIA U17 – SAN MARINO U17 6-1

Au marcat: Borțea (‘2), Cândea (’17), Olah (’34, ’44), Banciu (’45+1), Zamfir (’60) / Elisa Terenzi (’75)

România: 12. Heim (23. Ștefan ’46) – 19. Fulop (16. Craiovan ’59), 5. Borțea, 3. Nicolae (C), 6. Bogoș – 21. Banciu (2. Cicoș ’59), 8. Lionte, 7. Colibaba (25. Turcu ’80) – 11. Olah (22. Nombot ’46), 18. Cândea (9. Zamfir ’59), 24. Cojanu (13. Stanea ’46).

Rezerve: 1. Coman (GK), 12. Ștefan (GK), 2. Cicoș, 4. Apostol, 9. Zamfir, 13. Stanea, 16. Craiovan, 22. Nombot, 25. Turcu.

Antrenor: Iosif Damaschin.

Lotul convocat de selecționerul Iosif Damaschin pentru această acțiune:

Portari: Izabela Coman (Pontec Club | Spania), Alexia Ștefan (Rapid București), Sara Heim (ACS Ladies Târgu Mureș)

Fundași: Georgiana Nicolae (Rapid București), Irina Apostol (Poli Timișoara), Boglarka Trinfuj (FK Csikszereda) Jeaqueline Craiovan (Farul Constanța), Sara Borțea (Rapid București), Violeta Bogos (Farul Constanța), Irina Cicoș (Universitatea Cluj)

Mijlocași: Yasmina Turcu (CSM Unirea Alba Iulia), Mara Banciu (Rapid București), Carla Rebrișorean (PSG | Franța) Anabelle Nombot (FK Csikszereda), Aida Bucșa (Poli Timișoara), Anastasia Lionte (Gloria 2018 BN), Corina Colibaba (Gloria 2018 BN)

Atacanți: Maria Olah (Atletico Madrid | Spania), Andreea Cândea (Independența Baia Mare), Lorelai Zamfir (Universitatea Craiova), Boglarka Fulop (FK Csikszereda), Antonia Stanea (AFC Hermannstadt), Sophie Cojanu (Solar Soccer Club | SUA)