Sala Sporturilor „Constantin Jude” din Timișoara a găzduit luni seară super-confruntarea dintre CFR Timișoara și CSM Deva, meci contând pentru prima etapă a play-off-ului Ligii 1 Futsal Fortuna.

Cu o victorie la Deva, 3-2, și un egal, 2-2, la Timișoara în sezonul regular, la care se adăugau cele patru puncte avans în clasament înaintea meciului de ieri, CFR Timișoara avea inclusiv varianta unei remize.

În schimb, CSM Deva nu avea decât varianta victoriei pentru a lupta în continuare cu șanse pentru un loc în finala Ligii 1 Futsal Fortuna în acest sezon.

Meciul CFR Timișoara – CSM Deva, transmis în direct la Digi Sport 3 și FRF.tv, a fost unul care și-a respectat eticheta de derby. Duelul a avut de toate: goluri, ratări, tensiune, dramatism, toate ingredientele unui meci de top.

Debutul partidei a fost unul destul de echilibrat, cu un ușor plus pentru formația oasperte. Cei care au deschis scorul au fost însă jucătorii bănățeni, autor Andrei Nemițanu, în minutul 4. Replica echipei din Deva a venit imediat, Darius Nastai egalând un minut mai târziu.

În minutul 12, George David a adus Timișoara din nou în avantaj. Fostul internațional de juniori a profitat de o pasă greșită a lui Miloš Simić și l-a învins pe Roberto Voin cu un șut la colțul lung, 2-1 pentru Timișoara. Acesta a fost scorul pauzei.

Accidentarea lui Theodor Lungu i-a prilejuit veteranului Vlad Iancu să intre în poarta bănățenilor. Goalkeeper-ul în vârstă de 46 de ani a avut câteva intervenții de senzație.

Vlad Iancu nu a putut face însă nimic în fatidicul minut 35, când CSM Deva a reușit în decurs de doar câteva secunde să întoarcă soarta partidei în favoarea sa. Fernando Dobre și Denis Ramić au înscris pentru oaspeți. Deva a știut să gestioneze finalul de partidă în care pe parchet a intrat inclusiv Robert Lupu, antrenorul-jucător al bănățenilor. În ciuda eforturilor, CFR Timișoara nu a mai reușit să marcheze.

Succesul din Banat a micșorat diferența dintre cele două formații la doar un punct, lupta pentru un loc în finala Ligii 1 Futsal Fortuna rămânând astfel deschisă.

Play-off – Etapa 1

Duminică, 10 martie

• CS United Galați – FK Odorheiu Secuiesc 5-2 (1-0), Sala Sporturilor Dunărea, Galați

Au marcat: Andrei Crăciun (7), Daniel Araujo (25, 33), Alin Cârdei (37), Robert Crișan (38) / Kedei Barna (29), Kanyo Szilard (37)

Arbitri: Ciobanu Vlad (Iași), Mocanu Dragoș (Brăila); Șpaiuc Sebastian (Iași)

Observator arbitri: Ionescu Georgian (Buzău)

Luni, 11 martie

Ora 18:00

• CFR Timișoara – CSM Deva 2-3 (2-1), Sala Sporturilor Constantin Jude, Timișoara

Au marcat: Andrei Nemițanu (4), George David (12) / Darius Nastai (5), Fernando Dobre (35), Denis Ramić (35)

Arbitri: Pentek Laurentiu (Oradea), Balint Attila (Odorheiu Secuiesc); Szabo Attila (Odorheiu Secuiesc)

Observator arbitri: Gall Gyozo (Odorheiu Secuiesc)

Clasament: 1. United 55p; 2. CFR Timișoara 43p; 3. CSM Deva 42p; 4. FK Odorheiu Secuiesc 34p

Play-out – Etapa 1

Vineri, 8 martie

• ACS Sepsi SIC – ACS Șoimii Șimand 12-0 (6-0), Sala Sporturilor Szabo Kati, Sfântu Gheorghe

Arbitri: Deaconu Laurențiu (Berceni), Darjan Liviu (Brașov); Robert Ciorbea (Sânpetru)

Observator arbitri: Ivănescu Marian (București)

• ACS Mausoleul Mărășești – ACS West Deva 2-1 (2-1), Sala Sporturilor, Mărășești

Arbitri: Benedek Andras (Odorheiu Secuiesc), Gunciu Roberto Florentin (Popești Leordeni); Peter Joszef (Sfântu Gheorghe)

Observator arbitri: Mititel Marius (București)

• CS Luceafărul Buzău – CSM Târgu Mureș 3-7 (3-3), Sala Sporturilor Romeo Iamandi, Buzău

Arbitri: Hanceariuc Bogdan, Mihălcuț Andrei (ambii din Iași); Boharu Predescu Ionel (Buftea)

Observator arbitri: Ciolacu Bogdan (Pitești)

Clasament: 1. Sepsi SIC 34p; 2. Mausoleul 22p; 3. Luceafărul 18p; 4. CSM Târgu Mureș 15p; 5. West Deva 9p; 6. Șoimii Șimand 9p