Naționala de futsal a României a jucat în perioada 6-10 octombrie dubla cu Țările de Jos din cadrul Elite Round-ului calificărilor pentru FIFA Futsal World Cup 2023!

10 OCTOMBRIE

După ce la pauză, scorul a fost 0-0, gazdele au reușit să deschidă scorul prin Ceyar, dar România a revenit în joc, a egalat în urma unui autogol al jucătorului Ben Khalou, iar în ultimele două minute de joc a avut chiar două bare!

ȚĂRILE DE JOS – ROMÂNIA 1-1

Au marcat: Ceyar (26’04”) / Ben Khalou-autogol (32’17”)

ROMÂNIA: 12. Tonița – 8. Sasse, 10. Felipe Oliveira-cpt., 14. Ferreira, 20. Crăciun

Selecționer: Endre Kacsó

Rezerve: 1. Lungu – 3. Iszlai, 5. Dudău, 6. Ilaș, 7. Araujo, 9. Hadnagy, 11. Savio, 15. Nastai, 18. Manya

ȚĂRILE DE JOS: 1. Kuyk – 4. Ceyar, 7. Van Houtum, 10. Attahiri, 14. Bouzit

Selecționer: Miguel Andrés

Rezerve: 12. Smit – 2. Orriëns, 5. Bouzambou, 6. Khalou, 9. Velseboer-cpt., 11. Bouyouzan, 15. Ouaddouh, 17. Tarifit, 20. Chih

7 OCTOMBRIE

Urmărește rezumatul partidei cu Țările de Jos de aseară, câștigată de tricolori cu 2-1!

6 OCTOMBRIE

La fix un an de la debutul în campania de calificări pentru FIFA Futsal Wolrd Cup 2024, România obține victoria în fața reprezentativei Țărilor de Jos. Tricolorii au condus cu 1-0 după reușita lui Paulo Ferreira. Batavii au egalat prin Bouzambou, dar Savio Valadares a adus victoria în ultimul minut de joc!

Meciul retur va avea loc pe 10 octombrie, la Almere.

ROMÂNIA – ȚĂRILE DE JOS 2-1

Au marcat: Ferreira (6’31”), Savio Valadares 39’43” / Bouzambou (25’30”)

ȚĂRILE DE JOS: 1. Kuyk – 4. Ceyar, 10. Attahiri, 11. Bouyouzan, 20. Chih

Rezerve: 12. Smit – 2. Orriëns, 5. Bouzambou, 6. Khalou, 7. Van Houtum, 9. Velseboer-cpt., 15. Ouaddouh, 17. Tarifit, 18. Cosjin

Echipa cu care selecționerul Endre Kacsó începe partida de astăzi.

La antrenamentul oficial, efectuat joi, 5 octombrie, în sala „Pitești Arena”, selecționerul Endre Kacsó, alături de jucătorii Filipe Oliveira și Petrișor Toniță, au oferit un interviu înaintea duelului cu baravii de astăzi, 6 octombrie. Acesta poate fi urmărit pe FRF.tv!