Sala Sporturilor din Deva a găzduit în acest weekend Final Four-ul Ligii Elitelor U19 la futsal.

Titlul de campioană a României i-a revenit formației FK Odorheiu Secuiesc! După ce sâmbătă, 27 mai, în semifinale, a trecut de ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț, scor 6-3 (3-3), FK Odorheiu Secuiesc a învins în finala de duminică formația gazdă Autobergamo Deva, scor 3-2 (0-1).

Finala Ligii Elitelor la futsal a fost una deosebit de spectaculoasă. Autobergamo Deva a fost cea care a deschis scorul, în minutul 6, prin Maties. FK Odorheiu a alergat apoi după egalare, dominând partida. Autobergamo Deva a stat la cutie și, până la pauză a ratat câteva ocazii! Boga a făcut dubla în minutul 30, opt minute mai târziu Popovics marcând pentru 3-1 într-un moment în care gazdele jucau „5 contra 4”.

Pe final, Bozan a redus din diferență, dar Autobergamo nu a mai avut șansa și nici forța de a egala.

Au marcat: Boga (de două ori), Popovics / Maties, Bozan

Arbitri: Chița Liviu (Piteşti), Dârjan Liviu (Braşov); Popescu Constantin Daniel (Țicleni)

Observator arbitri: Kiuță Mihai (Braşov)

FK Odorheiu Secuiesc: Tompea – Péter M., Csiki Zs., Boga, Popovics;

Rezerve: Bálint L. – Antal, Kedei Z., Simó, Szfárli, Péter T., Csiki H., Kis, Bálint P.

Antrenor principal: Jakab Zoltán

Autobergamo Deva: Bârsan – Budai, Sandu, Strugariu, Tameș.

Rezerve: Maties, Bozan.

Antrenor principal: Matei Florin