Sursă foto: Sorin Pană / Sportul Ilustrat

Victorie uriașă aseară în Europa pentru CS United Galați, campioana României, care a câștigat primul meci din cadrul Main Round-ului UEFA Futsal Champions League. Trupa lui Ricardo Camara Sobral „Cacau” s-a impus în fața formației Futsal Klub Dobovec, campioana Sloveniei, la capătul unui meci de înaltă ținută.

United și FK Dobovec s-au întâlnit și sezonul trecut în aceeași fază a competiției. Meciul găzduit de „Podčetrtek Sports Hall” din Podčetrtek, fieful celor de la FK Dobovec, s-a încheiat nedecis, scor 3-3.

Confruntarea de ieri de la „Palau Municipal d’Esports Son Moix” din Palma de Mallorca a început perfect pentru United Galați. Ricardo Camara Sobral Filho „Ricardinho” a deschis scorul după doar 128 de secunde. Tot fiul tehnicianului campioanei României a făcut 2-0, după pauză, în minutul 28.

Campioana Sloveniei s-a lovit de o organizare extraordinară a campioanei României, care a dat totul pe teren pentru victorie. Dobovec a redus din diferență prin Denis Knežević, în minutul 35, dar, cu un minut și două secunde înainte de finalul partidei, André Luis Sasse a refăcut avantajul de două goluri după ce a înscris din pasa fratelui său, Alan Filipe Sassé.

Fluierul final a declanșat o explozie de bucurie în tabăra campioanei României, care a sărbătorit succesul alături de fanii veniți să îi încurajeze.

„O victorie muncită. Un prim meci solicitant, așa cum ne așteptăm să fie și cele care urmează în această fază de Main Round a competiției. Următorul meci este împotriva campioanei Europei și nu pot spune că avem așteptări mari, dar plecăm cu gândul la victorie. Până la final, am convingerea că mai putem obține puncte, dacă suntem feriți de accidentări și/sau eliminări. Îi felicit pe băieți! Ne dorim un parcurs cât mai lung în UEFA Futsal Champions League”, a declarat, la final, Cristian Ștefu, președintele clubului gălățean.

Tot ieri, în cel de-al doilea meci al Grupei 3, un meci fără istoric, gazdele de la Palma Futsal, campionii Europei în ultimii doi ani, au trecut la scor de MNK Futsal Dinamo, campioana Croației.

Pentru United Galați urmează un meci infernal în această seară. Campioana României va da piept cu Palma Futsal!

Primele trei locuri asigură prezența în Elite Round-ul celei mai importante competiții din futsalul mondial la nivel de cluburi, fază de care nicio campioană a României nu a reușit să treacă.

Iată programul competiției

miercuri, 23 octombrie

ora 17:30

Dobovec – UNITED 1-3 (0-1)

Au marcat: Knežević (34.04) / Ricardinho (2.08, 27.39), André Luis Sasse (38.58)

Dobovec: 1. Peček (GK – cpt) – 6. Rajter, 9. Knežević, 11. Pihler, 14. Fideršek; 12. Prijol (GK), 4. Pasariček, 10. Cesarec, 17. Gorinšek, 18. Poredski Bračun, 19. Smiljanec, 20. Ruis, 21. Cesarec, 77. Jedvaj

UNITED GALAȚI: Lopez Gonzales (GK) – 8. André Luis Sasse, 7. Alan Filipe Sassé, 13. Ricardinho, 14. Daniel Araujo (cpt); 1. Cârdei (GK), 12. Mihalache (GK), 9. Cojocaru, 10. Crăciun, 11. Crișan, 15. Nastai, 16. Cireș, 18. Mihai, 20. Matei

– arbitri: Miguel Castilho (POR), Kaloyan Kirilov (BUL); Dario Pezzuto (ITA)

– timekeeper: Diego Martinez Garcia (SPA)

ora 20:30

MNK Dinamo – Palma 1-9 (0-5)

Au marcat: Mateus Maia (25.30 – autogol) / Marcelo (1.37, 19.59), Piqueras Dolera (5.24, 7.47), Bruno Gomes (8.54, 39.55), Neguinho (20.24), Petreça (29.13, 36.00)

– arbitri: David Grøndal Nissen (DAN), Dario Pezzuto (ITA); Kaloyan Kirilov (BUL)

joi, 24 octombrie

ora 17:30

MNK Dinamo – Dobovec

– arbitri: Kaloyan Kirilov (BUL), David Grøndal Nissen (DAN); Miguel Castilho (POR)

ora 20:30

Palma – UNITED

– arbitri: Dario Pezzuto (ITA), Miguel Castilho (POR); David Grøndal Nissen (DAN)