© FOTO:Gheorghe Fluster/SPORT PICTURES

În weekendul 26-27 august au avut loc cele 10 partide din cadrul rundei a 4-a din Liga 2 Casa Pariurilor.

O nouă victorie pentru CSC 1599 Șelimbăr

Formația pregătită de Claudiu Niculescu a reușit să treacă de, probabil, cel mai dificil test al acestui început de sezon, reușind să învingă Concordia Chiajna chiar la ea acasă, scor 1-0, același scor ca în partida din sezonul regular din precedenta ediție de campionat. Rodrigo Hernando a fost autorul golului de 3 puncte. Șelimbăr are 12 puncte după primele 4 etape și e singura formație fără gol primit.

Concordia bifează astfel a doua înfrângere pe teren propriu în două partide în acest sezon, ilfovenii cedând și cu CSM Alexandria. Singurele puncte de până acum au venit după victoriile din deplasare, 3-0 cu AFK Csikszereda și 6-0 cu Progresul Spartac.

Pe cele două formații le așteaptă două dueluri importante în următoarea rundă, Chiajna urmând să joace în deplasare cu Corvinul Hunedoara, iar CSC 1599 Șelimbăr va primi vizita celor de la CSA Steaua, în epilogul rundei a 5-a.

Chindia, la primul succes în campionat. Argeșul rămâne fără victorie

Unul din cele mai importante meciuri ale rundei a consemnat și prima victorie pentru Chindia în actuala ediție de campionat. Stadionul Orășenesc din Mioveni a fost gazda acestui duel, iar primul gol al meciului a venit după o gafă a portarului argeșenilor, Straton, Andrei Șerban punctând de la 40 de metri după ce a interceptat degajarea greșită a goalkeeper-ului. S-a făcut 2-0 în minutul 87 după ce Robert Moldoveanu a marcat pentru Chindia.

Cealaltă reprezentantă a județului Argeș, CS Mioveni, a reușit să câștige în deplasare la Ceahlăul, scor 1-0, și obține primul succes în acest sezon. Ștefan Blănaru a marcat singurul gol al partidei în minutul 15. A fost cel de-al doilea eșec în acest campionat pentru formația pregătită de Cristi Pustai, primul pe teren propriu.

Gol la ultima fază a meciului pentru Gloria Buzău

Buzoienii au avut parte de un meci mai dificil decât probabil se așteptau, dar în care au reușit să se impună în cele din urmă după ce Andreas Mihaiu a reușit să îl învingă pe portarul oaspeților în minutul 90+8!

8 puncte contabilizează Gloria Buzău cu acest succes, fiind la egalitate cu Unirea Slobozia pe locul 4 în clasament.

Doar egal pentru CSA Steaua. Corvinul rămâne pe poziția a doua

CSA Steaua nu a reușit să obțină decât un egal în această rundă cu CSM Alexandria, scor 1-1. Bogdan Chipirliu a punctat din nou pentru steliști, dar Alexandria a egalat până la pauză prin Ovidiu Horșia. Rezultatul a rămas nemodificat până la final, iar formația din Ghencea înregistrează a treia remiză în 4 etape jucate.

Corvinul s-a impus în meciul cu Progresul Spartac jucat la Buftea, scor 2-1, și face 10 puncte, fiind la 2 distanță de liderul Șelimbăr. Alexandru Neacșa a deschis scorul cu o execuție spectaculoasă de la distanță în minutul 2, Daniel Pîrvulescu dublând avantajul oaspeților după doar 2 minute. Chiar dacă au rămas în inferioritate numerică înainte de pauză, după eliminarea lui Andrei Purice, progresiștii au reușit să marcheze prin Alin Grigore, însă acesta a rămas ultimul gol al partidei, Corvinul câștigând în final cu 2-1.