© FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Luni, 3 iunie, Farul Constanța și Universitatea Cluj și-au disputat trofeul Supercupei de Tineret! Meciul de pe stadionul Concordia din Chiajna a fost transmis live pe FRF.tv!

Luca Băsceanu a deschis rapid scorul pentru constănțeni, încă din minutul 3, clujenii reușind egalarea în minutul 20 prin Tudor Pojar. Rareș Munteanu a adus-o din nou pe Farul în avantaj în minutul 48, pentru ca în minutul 79 Luca Băsceanu să ducă scorul la 3-1. Scorul final a fost stabilit după ce Universitatea Cluj a mai reușit un gol, Alin Techereș marcând în minutul 82.

Cel mai bun jucător al finalei a fost desemnat Luca Băsceanu, autor al unei duble în această partidă.

Campioana Ligii de Tineret din acest sezon, Farul Constanța, respectiv câștigătoarea Cupei de Tineret, Universitatea Cluj, s-au întâlnit pentru ultimul trofeu la categoria U18 din acest sezon, Supercupa de Tineret. Farul a învins-o în finala campionatului pe FCSB, scor 1-0, în timp ce Universitatea Cluj a trecut chiar de constănțeni în finala cupei, jucată la Sibiu, scor 2-1.

FARUL CONSTANȚA – UNIVERSITATEA CLUJ 3-2

Au marcat: Luca Băsceanu (3′, 79’), Rareș Munteanu (48’) / Tudor Pojar (20’), Alin Techereș (82’)

Farul Constanța: 1. Vlad Răfăilă – 2. Rareș Munteanu, 5. David Dumitra, 6. Sebastian Burlacu, 21. Marius Codreanu – 4. Ramon Giurgiu (13. Ianis Croitoru 90+1’), 8. Luca Banu – 7. David Păcuraru (22. Cristian Sima 90+1’), 10. Luca Băsceanu (17. Andreas Birbic 90+1’)., 11. Alexandru Stoian (18. Dan Nechifor 81’) – 9. Alin Cocoș (19. Iustin Doicaru 55’)
Antrenor: Stere Banoti
Rezerve: 12. Rafael Munteanu – 14. Sergiu Gică, 15. Ricardo Căldăraru, 20. Eric Somandru

Universitatea Cluj: 55. Iustin Chirilă-cpt. – 14. Ștefan Opriș, 24. Tudor Pojar, 4. Nicholas Pop (3. Vlad Tudorache 90’), 19. Răzvan Călugăr – 11. Ianis Gorgotă (41. Alin Techereș 46’), 5. Tiago Mureșan (6. Iulian Curcă 76’) – 7. Antonio Suciu (20. Vlad Lambru 90’), 97. Paul Cristian, 8. Robert Silaghi – 10. Luca Nagy (9. Alin Baciu 66’)
Antrenor: Alin Albu
Rezerve: 1. Dragoș Enache – 2. Alin Chinteș, 18. Tudor Ivan, 21. Luca Estan