În perioada 1-9 septembrie, naționala U19 a României, alcătuită din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2006, se află într-un stagiu de pregătire în cadrul căruia dispută și două partide de verificare împotriva Finlandei, în deplasare.

În primul meci de pregătire, tricolorii au remizat cu Finlanda, scor 0-0. În a doua partidă, generația U19 antrenată de Ion Marin s-a impus clar, 4-0. Cele două partide cu Finlanda marchează startul perioadei de pregătire pentru EURO U19 2025, turneu la care România U19 va participa în calitate de gazdă.

Programul meciurilor este următorul:

• Vineri, 6 septembrie: Finlanda U19 – România U19 0-0
  • Luni, 9 septembrie: Finlanda U19 – România U19 0-4

Ionuț Cercel a deschis scorul în al doilea meci de pregătire disputat în cadrul complexului Eerikkilä, din Finlanda, în minutul 25. Darius Fălcușan a majorat avantajul în minutul 31, ca Tarbă Ianis să facă 3-0 până în pauză. Cercel, fundașul celor de la Farul Constanța, a realizat dubla în minutul 68 și a închis tabela.

ROMÂNIA: 12. Ricardo – 2. Chinteș, 3 Fălcușan (5. Ureche 57′), 4. Bărăitaru (25. Marincău 70′), 16. Techereș (14. Radu 70′) – 13. Cercel (6. Cepoi 70′), 19. Stoian, 8. Matei (18. Laszlo 70′) – 11. Păcuraru (17. Dănciuțiu 57′), 9 Vermeșan (22. Doicaru 57′), 7. Tarbă (21. Guțea 57′).

Selecționer: Ion Marin.

Rezerve: 1. Munteanu.

Lotul convocat de selecționerul Ion Marin pentru această acțiune*:

Portari: Rafael Munteanu (Steaua București)Riccardo Radu (Juventus Torino / Italia)

Fundași: Alin Chinteș (Unirea Ungheni)Ionuț Cercel (Farul Constanța)Emanuel Marincău (FSV Mainz 05 / Germania)Darius Fălcușan (Empoli / Italia)Alexandru Ureche (Budapest VSC / Ungaria)Mario Bărăitaru (CSM Slatina)Alin Techereș (Universitatea Cluj)Răzvan Radu (Metalul Buzău)

MijlocașiDavid Păcuraru (Steaua București)Gabriel Gheorghe (CFC Argeș)Matyas Laszlo (FCSB)Octavian Cepoi (FC Rapid 1923)David Matei (Steaua București)Alexandru Stoian (Farul Constanța)Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania)Remus Guțea (CS Mioveni)

Atacanți: Vlad Dănciuțiu (Udinese / Italia)Ioan Vermeșan (Hellas Verona / Italia)Luca Băsceanu (Farul Constanța)Iustin Doicaru (Farul Constanța)

*Inițial, jucătorii Gabriel Gheorghe (CFC Argeș) și Luca Băsceanu (Farul Constanța) au fost convocați pentru acțiunea din Finlanda, dar, după primul meci, au fost excluși din lot și trimiși în țară pe 7 septembrie.