Cele 4 semifinaliste din ediția trecută a Ligii Elitelor U17 se regăsesc între performerele din acest sezon. Dar cine completează lista de play-off?

În Seria EST a sezonului regular din Liga Elitelor U17 2024/2025 am avut 12 competitoare, iar primele patru formații merg în faza superioară. Farul Constanța, lider acum cu 28 de puncte și locul 4 anul trecut, urmată de Rapid și FCSB (campioana en-titre), fiecare cu câte 25 de puncte. Ultima poziție a fost subiect de confruntare până în ultima rundă!

În etapa de final a sezonului regular, Steaua București a pierdut pe teren propriu, 1-2 cu FCSB, iar avantajul ei de un punct față de FC Botoșani a dispărut! Asta pentru că moldovenii au câștigat clar, 5-0 în deplasare la FC Voluntari, și au sărit cu un punct deasupra, asigurându-și calificarea în play-off!

Clasament în trei, cu plus pentru echipele Clujului!

Șase formații se băteau pe patru locuri înaintea ultimei etape din sezonul regular în Seria VEST, o cursă fascinantă care a ținut cu sufletul la gură jucătorii, părinții, antrenorii, conducătorii și suporterii!

Universitatea Craiova, finalista ediției trecute, a câștigat finalmente seria. Un 3-0 acasă cu Petrolul a consfințit laurii meritați și a închis zestrea de 25 de puncte. UTA Arad s-a impus 2-1 la Sepsi OSK Sf. Gheorghe, a acumulat 24 de puncte și a fixat locul doi în serie, scoțând covăsnenii (18 puncte) din șansele de play-off!

„U” Cluj a câștigat cu 4-1 în ultima rundă la Poli Timișoara, în vreme ce Academia de Fotbal Viitorul Cluj s-a impus cu 3-1 la Campionii FC Argeș. Astfel, cele două clujene plus argeșenii au terminat la egalitate de puncte, 22! Trei formații pentru ultimele două locuri de play-off!

Așadar, clasament în trei, cu rezultatele directe ca principal criteriu de departajare:

• Academia de Fotbal Viitorul Cluj – Universitatea Cluj 3-0 (etapa 5)
  • Universitatea Cluj – Campionii FC Argeș 1-0 (etapa 6)
  • Campionii FC Argeș – Academia de Fotbal Viitorul Cluj 1-3 (etapa 11)

Concluzionând, Academia de Fotbal Viitorul Cluj și Universitatea Cluj, concitadinele, merg în play-off!