Naționala U18 a României, selecționer Ion Marin, a efectuat un stagiu de pregătire la CNF Buftea cu două partide de verificare în compania Bulgariei.

În primul joc, disputat sâmbătă, 8 iunie, tricolorii s-au impus cu 1-0 (VIDEO) prin golul marcat de Mihai Toma, în minutul 53. În cel de-al doilea joc, disputat astăzi, 10 iunie, rezultatul final a fost egal, scor 1-1 (VIDEO). România a condus la pauză după ce Jason Vescan-Kodor a deschis scorul în minutul 5 al partidei. Oaspeții au punctat imediat după pauză prin Preslav Bachev, stabilind scorul final al meciului.

Echipa României:

12. Simon – 14. Cuculescu (20. Alexe 62′), 15. Ureche, 4. Shehait (6. Marincău 69′), 13. Brumă (16. Suciu 62′) – 10. Toma, 18. Szimionaș (3. Fălcușan 46′), 22. Cepoi – 7. Tarbă (8. Soare 46′, 5. Călugăr 80′), 9. Kodor (19. Pop 46′), 11. Guțea (21. Gîrbăcea 46′)

Rezerve: 1. Ungureanu

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Mate Simon (AFK Csikszereda), Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923)

Fundași: David Alexe (FCSB), Albert Cuculescu (FC Rapid 1923), Hussein Shehait (CSA Steaua București), Darius Fălcușan (Empoli / Italia), Alexandru Ureche (AFK Csikszereda), Emanuel Marincău (FSV Mainz / Germania), Mario Brumă (CSA Steaua București), Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj)

Mijlocași: Viorel Gîrbăcea (Unirea Slobozia), Antonio Suciu (Universitatea Cluj), Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia), Octavian Cepoi (FC Rapid 1923), David Matei (CSA Steaua București), Mihai Toma (FCSB), Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania), Remus Guțea (CS Mioveni)

Atacanți: Jason Vescan-Kodor (US Lecce / Italia), Erik Pop (Karlsruher SC / Germania), Vlad Dănciuțiu (US Sassuolo / Italia), Casian Soare (CSC 1599 Șelimbăr)