Selecționata U16 a României, pregătită de Victor Ene, se află într-un stagiu de pregătire în Cipru.

Luni, 14 februarie, la Sotira, tricolorii au întâlnit Cipru într-un joc de pregătire, scor final 1-1.

Au evoluat pentru echipa noastră: 1. Munteanu – 5. Ciobanu (13. Dănăilă, 48), 3. Fălcușan-cpt., 4. Gică (15. Dragomir, 72), 2. Brumă – 6. Jurubiță (16. Tamași, 72), 8. Ciupei – 11. Păcuraru, 10. Băsceanu (18. Tudor, 64), 7. Târbă (17. Miruță, 48) – 9. Vermeșan (19. Dumitrache, 72)

Rezerve neutilizate: 12. Sandu – 14. Szoke, 20. Stoica

Gazdele au deschis scorul în minutul 7, în timp ce pentru România a marcat atacantul Ioan Vermeșan, în minutul 54.

Miercuri, 16 februarie, de la ora 12:00, are loc partida revanșă între cele două selecționate.

Lotul convocat de Victor Ene pentru această acțiune:

Portari: Codruț Sandu (CSA Steaua), Rafael Munteanu (Farul Constanța);

Fundași: David Dănăilă (Concordia Chiajna), Luca Ciobanu (FCSB), Darius Fălcușan (U Cluj), Lenard Szoke (Csíkszereda), Costin Dragomir (Academica Clinceni), Alex Brumă (CSA Steaua), Răzvan Tamași (FCSB) Sergiu Gică (Farul Constanța);

Mijlocași: Alexandru Jurubiță (Academica Clinceni), Paul Ciupei (CFR Cluj), Luca Băsceanu (Farul Constanța), David Păcuraru (Farul Constanța), Marius Miruță (FCSB), Andrei Stoica (FC Argeș), Alessio Tudor (Petrolul Ploiești);

Atacanți: Ioan Vermeșan (UTA Arad), Ianis Târbă (FC Barcelona/Spania), Augustin Dumitrache (Universitatea Cluj).