În perioada 1-10 septembrie 2024, echipa națională U18 a României, pregătită de Adrian Dulcea, a efectuat un stagiu de pregătire în Tiraspol, Republica Moldova.

În cadrul acestuia, tricolorii au întâlnit, în două meciuri de pregătire, reprezentativa similară a Moldovei.

Programul meciurilor:

• Duminică, 8 septembrie – Moldova – România 0-3 – REZUMAT
  • Marți, 10 septembrie – Moldova – România 0-5

România U18 s-a impus și în al doilea meci de pregătire contra Moldovei, disputat la Tiraspol, după 3-0 în primul duel. Tricolorii lui Adrian Dulcea au câștigat cu un scor categoric, 5-0. Scorul a fost deschis de Troy Tomșa, fotbalist legitimat la Sassuolo, în minutul 28. Robert Necșulescu a marcat de două ori, în minutele 36 și 45+2, ca în a doua repriză, Raul Stanciu, din lovitură liberă, și Andrei Toroc să închidă tabela, în minutele 88 și 89.

MOLDOVA – ROMÂNIA 0-5

Au marcat: Troy Tomșa (28′), Robert Necșulescu (36′, 45’+2), Raul Stanciu (88′), Andrei Toroc (89′).

România: 1. Ungureanu – 17. Senciuc (2. Gașpar 66′), 6. Cotor (5. Dumitra 76′), 16. Manolache (4. Bușe 76′), 3. Voicilă (14. Ilaș 46′) – 19. Tomșa (15. Băncilă 46′), 8. Petculescu (7. Toroc 46′), 18. Gogonea – 20. Necșulescu, 13. Ilie (9. Stanciu 66′), 11. Pîrvu (10. Popa 46′).

Selecționer: Adrian Dulcea.

Rezerve: 12. Maxim.