Ialomiţenii au dat lovitura pe terenul Aerostarului după ce au câştigat toate cele trei puncte puse în joc şi s-au distanţat la şase puncte de penultima clasată

Ziua de sâmbătă a programat cinci partide din cadrul primei etape din 2021 a eşalonului secund, însă doar patru au fost duse până la capăt. Din cauza ninsorii, partida de la Slatina a fost întreruptă după 16 minute de joc şi nu a mai putut fi reluată, fiind amânată pentru duminică, când se va relua de la ora 13:00.

În celelalte meciuri ale zilei, gazdele şi oaspeţii şi-au împărţit punctele în mod egal. Oaspeţii au bifat singurul succes la Bacău, acolo unde s-au întânit două formaţii din subsolul clasamentului, Aerostar şi Unirea Slobozia. Primul meci al lui Adi Mihalcea pe banca ialomiţenilor a fost un debut cu dreptul, Unirea înscriind de două ori, prin Ibrian şi noul venit Diarra.

AFK Csikszereda a fost echipa care a bifat singura victorie a gazdelor, ciucanii stabilind scorul meciului încă din prima repriză, prin Schieb şi Kelemen, însă reşiţenii au ratat un penalty prin Astafei, cu zece minute înainte de pauză.

Celelalte două partide ale zilei s-au încheiat la egalitate. Comuna Recea şi Concordia Chiajna au remizat alb, în timp ce Farul a condus-o la pauză pe Dunărea Călăraşi, fiind egalată la reluare de formaţia gazdă.

Iată rezultatele şi programul etapei a 16-a, cu roşu fiind marcate meciurile televizate:

18.02.2021, ora 15:00
ACS ASU Politehnica Timişoara – SCM Gloria Buzău 2-0 (0-0)
Ioan Mera (60), Dorin Codrea (68)

18.02.2021, ora 17:00
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – AS FC Universitatea Cluj 1-2 (0-1)

Daniel Paraschiv (77) / Sérgio Ribeiro (20, 75 – pen.)

20.02.2021, ora 11:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița 2-0

Marvin Schieb (2), David Kelemen (31)

CSM Slatina – CS Mioveni
Meci întrerupt în minutul 16, din cauza ninsorii, amânat pentru duminică de la ora 13:00

ACS Fotbal Comuna Recea – CS Concordia Chiajna 0-0

CS Aerostar Bacău – AFC Unirea 04 Slobozia 0-2 (0-1) (foto)
Florinel Ibrian (45+1), Sory Diarra (77)

20.02.2021, ora 12:30
AFC Dunărea 2005 Călăraşi – AFC Farul Constanţa 1-1 (0-1)

Saifeddine Alami (54) / Antonio Cruceru (44 – pen.)

21.12.2021, ora 11:00